WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ДОСЬКИЙ РАУНД: ВТРАЧЕНИЙ ШАНС

30.07.08 | термінова новина

«Не варто ходити околяса. Ці сходини провалилися. Учасники виявилися нездатними подолати взаємні суперечності», – сказав журналістам генеральний директор СОТ Паскаль Ламі вчора ввечері на прес-конференції. Сьогодні відбудеться офіційне засідання Комітету з торговельних переговорів, де учасники зможуть висловити свої враження, однак перш, ніж вирішувати, що робити далі, слід почекати, на думку генерального директора, доки «осяде порох».

Завдання майже виконані
Паскаль Ламі сказав на прес-конференції, що з 20 проблемних питань, 18 були майже розв’язані, на заваді стало 19-е – спеціальний захисний механізм для країн, що розвиваються, який дозволяв би їм тимчасово підвищувати тарифи у відповідь на стрибки імпорту й падіння цін. «Після 36 годи намагань зблизити дві позиції, сьогодні стало зрозуміло, що суперечність нездоланна. Решту питань, зокрема, бавовну, навіть не обговорювали».

Розчарування
«Я сподівався сьогодні вийти до вас з хорошими новинами», - сказав Паскаль Ламі репортерам. «Я сподівався сказати, що нам вдалося скоротити й обмежити обсяги руйнівних для торгівлі субсидій, як ніколи раніше. Сподівався оголосити, що яловичина, цукор, етиловий спирт, тропічні товари або товари, які потерпають від тарифної ескалації (на вироблені товари тарифи вищі, ніж на сировину) тепер легше потраплятимуть на світові ринки.

Я сподівався повідомити вам, що тарифні піки на промислові товари, які становлять найбільший інтерес для країн, що розвиваються, зрізані, що безтарифний і безквотний доступ до ринків найменш розвинених країн закріплений у СОТ, що підтримку експорту у формі субсидій, державних торговельних підприємств, експортних кредитів або продовольчої допомоги скасовано.

Усе це було підготовлено для кінцевого пакету, та деяких важливих моментів бракувало. Йдеться про спеціальний захисний механізм для країн, що розвиваються, щоб протистояти різкому зростанню імпорту продовольства й бавовни, не кажучи про такі питання (які так і не встигли обговорити, ред.), як географічні позначення та біорізноманіття (інтелектуальна власність на географічні позначення і патентну реформу щодо генетичних матеріалів і традиційних знань). Пакет не змінився».

Що ми втратили
«Те, що вислизнуло в учасників між пальців – це пакет вартістю понад 130 мільярдів доларів, заощаджених на скороченні тарифів щороку після завершення перехідного періоду, зокрема, 35 мільярдів – у сільському господарстві та 95 – на промислових товарах.

«З огляду на те, що внесок країн, що розвиваються, мав скласти одну третину, а їхні вигоди від загального виграшу – дві третини, це справді мав бути раунд розвитку … з переробленням правил торговельної системи на користь країн, що розвиваються».

Що далі?
«Треба буде дати осісти пороху. На цьому етапі доволі важко передбачити щось на далеку перспективу. Державам СОТ таки доведеться тверезо поміркувати чи будуть вони знов складати уламки докупи, і як».

«Без сумніву, це не зміцнить багатосторонню торговельну систему, це не поліпшить систему, яка протягом 60 років забезпечувала своїм членам захист проти протекціонізму. Та я сподіваюсь на життєздатність цієї системи, сподіваюсь, що вона витримає вибоїстий шлях, який лежить перед нами».

«Я, зі свого боку, й далі служитиму цій організації та її членами якнайкраще, заради справедливішої торговельної системи».

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007