WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ДОСЬКИЙ РАУНД: ОБЕРЕЖНО, ДУЖЕ КРИХКА НАДІЯ!

28.07.08 | термінова новина

Прорив
Ще у п’ятницю ввечері після кількагодинних перемовин семи представників ключових гравців – США, ЄС, Японії, Індії, Бразилії, Австралії та Китаю зазоріла перша надія на згоду. «Це ознаки згоди, а не згода», – обережно сказав журналістам торговий комісар ЄС Пітер Мендельсон.

У суботу всі члени СОТ отримали нові компромісні пропозиції, вироблені у важких дискусіях напередодні. Перша реакція полягала в тому, що прийняти їх буде важко, та чимало промовців визнали, що зробити це доведеться.

Ключові проблеми
Нові пропозиції стосуються низки ключових проблем, довкола яких, власне й точилися суперечки протягом минулого тижня. А саме:

для сільськогосподарських товарів

  • скорочення загальної руйнівної для торгівлі сільськогосподарської підтримки з боку ЄС і США;

  • скорочення найвищих тарифів розвинутих країн;

  • максимальні тарифи на нечутливі товари для розвинутих країн;

  • кількість чутливих товарів (на які повною мірою не поширюється загальне скорочення тарифів) та розмір квот за зниженими тарифами на ці товари;

  • спеціальні товари для країн, що розвиваються (на які також не поширюється скорочення тарифів, але без квот), зокрема, їхня кількість, зниження тарифів або ймовірне повне звільнення від скорочень;

  • новий спеціальний захисний механізм для країн, що розвиваються (тимчасове збільшення тарифів у відповідь на стрибки імпорту або падіння цін), зокрема, питання про те, чи може, у певних випадках, збільшення тарифу перевищити зв’язаний максимум, і чи треба відмовитись від чинних спеціальних захисних заходів.

Для промислових товарів

  • формула скорочення тарифів та варіації (або «маневреність») для країн, що розвиваються; положення, які стануть на заваді виведенню з-під скорочення тарифів цілих галузей; та формулювання положень про вільну або вільнішу торгівлю в цілих галузях.

Новоявлені гравці розхитують корабель
Однак згода, яка тільки-но почала вимальовуватись, уже під загрозою. «Це було не бездоганно, але дуже тонко збалансовано і дістало серйозну підтримку», – сказала журналістам торговий представник США С’юзан Шваб. «На жаль, кілька новоявлених гравців заходилися руйнувати баланс на користь того чи іншого питання… Ми досягли дуже тендітної рівноваги. Потягнувши за одну нитку, ви наражаєте на ризик усю конструкцію», – застерегла вона.

Проблема загострюється ще й через те, що країни, що розвиваються, не можуть досягти згоди навіть між собою, новоявлені гравці – Китай, Індія, Бразилія – мають свої, окремі інтереси. Індія дотримується жорсткої позиції, захищаючи своїх дрібних фермерів, і стверджує, що близько 100 країн підтримують її. За словами ж одного з африканських представників, йому невідомо, про які 100 країн ідеться. Параґвай та Уруґвай також заперечують Індії. Додаткові перешкоди створює Китай, який не поступається у захисті своїх виробників рису, бавовни й цукру.

Що далі
Сьогодні нові пропозиції обговорюватимуться на пленарному засіданні представників усіх 153-х членів СОТ. «Кожен має свої проблеми. У кожної держави-члена є свої чутливі моменти», – сказав речник СОТ Кіт Роквел. Але «жодна делегація не сказала, що ці пропозиції треба відхилити».

Фото: речник СОТ Кіт Роквел в облозі журналістів.

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007