WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

МЕНДЕЛЬСОН ДІСТАВ НАГІНКУ ВІД ЄВРОПАРЛАМЕНТУ ЗА ТИСК НА ТАЇЛАНД

12.05.08

Європейський Парламент вирішив висловити догану комісару ЄС з торгівлі Пітеру Мендельсону за недавню спробу переконати Таїланд переглянути політику з фармацевтичних патентів.

Щойно на початку року у Бангкоку визначився новий уряд, Мендельсон наполегливо порадив йому переглянути кілька примусових ліцензій, виданих попередньою владою, які скасовували права власників патентів на кілька медичних препаратів.

Коли кілька тижнів тому члени Європарламенту отримали копію листа Мендельсона, датованого 21 лютого, вони були обурені. Деякі парламентарії звинуватили Європейську Комісію у нехтуванні взятими на себе обов’язками підтримувати заходи щодо застосування примусового ліцензування заради зменшення цін на ліки у країнах, що розвиваються.

В обговоренні, яке відбулося на цьому тижні, представники політичних груп Європарламенту узгодили офіційний протест проти листа Мендельсона. Вони зажадали також, щоб Мендельсон якнайшвидше дав пояснення з цього питання парламентському комітету з міжнародної торгівлі.

Вітторіо Аґнолетто, італійський європарламентарій, активний учасник дебатів про доступ до ліків, сказав: «Це абсолютно неприйнятно». Аґнолетто дорікає Мендельсону, що у своєму листі він суперечить власним заявам, зробленим Європарламенту. «Він говорить двома різними мовами», – додає Аґнолетто, – «У мене таке враження, що він радше працює на фармацевтичну промисловість, ніж на Європейську Комісію».

У своєму листі, адресованому міністрові торгівлі Таїланду Мінґквану Сенґсувану, Мендельсон зауважує, що Європейський Союз «один з найбільших джерел прямих іноземних інвестицій в Таїланд». Позиція Банґкоку щодо примусового ліцензування, продовжує він, «викликала певну стурбованість у європейських інвесторів, зокрема, у фармацевтичній промисловості». Виробники ліків неодноразово висловлювали думку, що непевність стосовно патентного захисту продукції компаній перешкоджає інвестиціям.

Мендельсон каже, що підтримує декларацію, ухвалену СОТ 2001 року на Міністерській конференції в Досі (Катар). Ця декларація розширила правила СОТ, які дозволяють гнучкий підхід до прав на інтелектуальну власність, коли йдеться про загрозу здоров’ю людей. Однак він зауважує, що примусове ліцензування має бути «винятковим заходом» і вдаватись до нього можна лише тоді, коли вичерпані інші можливості, зокрема, переговори з фармацевтичними компаніями. «З огляду на це, я був дещо здивований, довідавшись, що попередній міністр з охорони здоров’я нібито оголосив перед уходом про низку нових примусових ліцензій на нові ліки», – сказав Мендельсон.

Це вже другий відомий випадок, коли Мендельсон ставить під сумнів політику Таїланду щодо фармацевтичних патентів. 2007 року він написав кільком тайським міністрам схожого листа після того, як Банґкок видав примусові ліцензії на три медикаменти для лікування ВІЛ/СНІД і один – проти хвороби серця.

Змушений відповідати на запитання європарламентаріїв у жовтні минулого року, Мендельсон запевнив їх тоді, що не зробив би нічого, що могло б зашкодити доступу до ліків у країнах, які він назвав «бідними країнами, що розвиваються». Таїланд, однак, за визначенням ООН, належить до країн з середнім доходом.

Александра Омбер, активістка агентства «Лікарі без кордонів» (Médecins Sans Frontières) привітала рішення Європарламенту засудити суперечливі заяви Мендельсона. Кожна з найвпливовіших інституцій ЄС – Комісія, Парламент і Рада міністрів – зробила свій внесок у розширення можливостей людей у країнах, що розвиваються, купувати приступні ліки, сказала вона. «Важливо, щоб кожна з них серйозно відчула відповідальність», – додала вона. «Без сильної політичної волі дотримуватись зобов’язань, взятих у Досі та підтримувати гнучкі підходи, які забезпечують їх виконання, вони ніколи не будуть втілені».

На думку Александри Омбер, Доська декларація залишає на розсуд країн, що розвиваються, рішення про надання примусових ліцензій, і в ній немає жодних зобов’язань щодо попередніх переговорів з власником патенту. «Пітер Мендельсон намагається перетлумачити Доську декларацію», – каже вона.

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007