WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

«Є МІЛЬЙОН СПОСОБІВ ЗАТРИМАТИ ПЕРЕГОВОРИ»: МАКСИМ МЕДВЕДКОВ РОЗПОВІВ «КОМЕРСАНТУ» ПРО ТЕ, ЩО РОБИТИМЕ РОСІЯ, ВСТУПИВШИ В СОТ

01.08.07

Минулого тижня на консультаціях із вступу в СОТ, російська делегація досягла більше очікуваного, на думку директора департаменту торгових переговорів Мінекономрозвитку Максима Медведкова. В інтерв’ю кореспонденту газети «Коммерсантъ» Олексію Шаповалову він розповідає вже про те, яку позицію обере Росія в організації, зробившись її повноправним членом.

- Як ви оцінюєте результати останніх переговорів у Женеві?

Позитивно. І це не тільки наша власна оцінка. Себе хвалити не завжди зручно – це оцінка багатьох наших партнерів і голови нашої Робочої групи. Робочий план був виконаний максимально, фактично схвалені десять розділів робочого звіту, які ми представляли. Щодо двох Грузія залишила собі право на обговорення.

- Несподівано на переговорному майданчику з’явилась Саудівська Аравія. Які вимоги вони висувають?

У нас не склалось враження, що партнери з Саудівської Аравії хочуть добитися чогось суттєво більшого, ніж країни, з якими ми завершили переговори. Ми зустрічалися двічі. Поки розмова не йде про конкретні речі, протягом двох тижнів вони обіцяли надати нам запит з конкретними вимогами. Навряд чи там будуть «убивчі» речі. У ЗМІ з’явилась інформація, ніби Саудівська Аравія хоче обговорювати питання ціноутворення на енергоносії та доступу до ринку фінансових послуг. Це справді було. Але ніби через треті руки, я не певен, що це ідея саудів.

- Важко не припустити, що їм можуть підказувати з США.

Теоретично їм можуть підказувати будь-які країни СОТ. Контраргументів, крім тих, що ми по цих питаннях викладали три роки тому ЄС і США, у нас немає.

- Якщо це ініціатива США, чи не може так статися, що перемовини з Саудівською Аравією затягнуться ще на три роки?

А навіщо? Який сенс США, якщо виходити з вашої логіки, просити Саудівську Аравію домагатись переговорних цілей, яких не змогли досягти США?

- Відтоді, як була підписана двостороння угода, чимало змінилось у відносинах з США, особливо, в політичній сфері…

Зміни, мабуть, сталися, але на торгових переговорах ми поки їх не відчуваємо. Навпаки, у нас нормальна взаємодія з делегацією США. Якби вони хотіли загальмувати процес, вони зробили б це без посередництва саудів. Є мільйон способів затримати переговори.

- Які з неузгоджених розділів Звіту Робочої групи, на ваш погляд, найпроблемніші?

Думаю, найскладніший розділ стосується сільського господарства, себто обсягів його бюджетної підтримки, які ми можемо використовувати в рамках так званого «жовтого кошика» зобов’язань. Вже 12 років ми ведемо переговори з США, ЄС, Австралією, Канадою – разом 12 – 15 країн долучились до сільськогосподарських переговорів. Ми пояснюємо, як будемо підтримувати агросектор в СОТ, але до обговорення цифр досі не дійшли – це доведеться зробити у найближчі два – три місяці.

- Про обсяг підтримки сільського господарства РФ на рівні 9 млрд. доларів щорічно говорили, як про узгоджений…

Він був не узгоджений, а заявлений, як обсяг, з яким ми готові були погодитися і яку будемо захищати. Та виникає низка цікавих запитань – ця цифра має бути вписана в контекст розвитку СОТ. Тут є два сценарії. Перший – песимістичний для СОТ, коли переговори Доського раунду провалюються і за умовами чинної домовленості з сільського господарства обсяг 9,2 млрд. доларів, якщо він буде узгоджений, доведеться скоротити протягом кількох років на 20%. Тоді виходить, що 9 млрд. нам зараз не потрібні, натомість ті сім, які ми одержимо за чотири роки – саме те, що нам треба. Другий сценарій – Доський раунд завершується успішно. Тоді наша цифра має бути скорочена на понад 50%. Умови нової угоди з сільського господарства передбачають для такої категорії країн, як РФ, велике скорочення, нам цього мало.

- Тобто, домовитися про 9 млрд. доларів нереально?

Питання в тому, за яким сценарієм розвиватиметься Доха. Ми будемо боротися за 9 млрд. Щодо багатьох інших речей ми й не сподівалися, що їх отримаємо, але ж отримали, це питання переговорів. На тлі великого ідеологічного конфлікту між прибічниками й ворогами лібералізації сільського господарства в СОТ, нам виходити й захищати протекціоністську цифру важкувато.

- Як Росія збирається виходити з безвиході в питанні про мито на круглий ліс?

Хороше запитання, як виходити… Бо якщо подивитися на це з юридичного погляду, до вступу в СОТ можна робити що завгодно. З погляду тих домовленостей, яких ми досягли три роки тому з ЄС, треба намагатися спільно розв’язати цю проблему.

- Чи є в Росії чітка позиція стосовно Доського раунду, і якщо так, яка?

В нас є позиція з окремих елементів. Наприклад, ми уважно слідкуємо за тим, що відбувається на переговорах з послуг, зокрема, енергетичних. Це нам цікаво. Потрапити на цей ринок важко. Ми уважно стежимо за цими переговорами і в нас є ідеї про те, як іти в бік лібералізації, коли Росія вступить в СОТ. Ми спостерігаємо за переговорами з сільського господарства – від того, чим вони завершаться, значною мірою залежить наша доля. Якщо провалом – треба буде ухвалювати одні заходи внутрішньої підтримки, якщо успіхом – інші. При цьому однаково, будемо чи членами СОТ чи ні, наше сільське господарство в будь-якому разі залишиться серйозно залежним від зовнішніх ринків. Багатьом уже очевидно, що в разі успіху Доського раунду і якщо США і ЄС зобов’яжуться знизити обсяги підтримки сільського господарства й імпортні мита, Росія дуже виграє.

- Іншими словами, якщо Росія вступить в СОТ до завершення Доського раунду, вона стане на бік країн, що розвиваються?

Я так не казав. Крім сільського господарства, є ще понад 20 переговорних напрямів, і там наші позиції можуть збігатися з позиціями розвинених країн. З сільського господарства, якщо ми вступимо до завершення раунду, базуватиметься на тому доступі до ринку, який ми самі надаємо нашим партнерам. Ми не вимагатимемо чогось більшого, і на менше нам також важко буде погодитись. Ми завжди розуміли, що змагатися російським бюджетом з агробюджетами США і ЄС ми не здатні.

- Якщо буде створено нове відомство, яке відповідатиме за роботу з СОТ, і вам запропонують його очолити, ви погодитесь?

У мене є усний контракт на держслужбі до дати вступу в СОТ. Це дуже цікава робота, та хотілося б спробувати себе й на іншому місці. Вважаю, до кінця 2007 року ми підійдемо до завершення процесу, тоді можна буде подумати й про майбутнє. На мій погляд, шанси, що переговори будуть завершені 2007 року великі: 2008 питання може, хоча й тимчасово, відійти на другий план.

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007