WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

НА РИНКУ ЗЕРНА НЕМАЄ ВЕЛИКОГО ГРАВЦЯ – ДЕРЖАВИ

01.08.08

Через різке зниження закупівельних цін на зерно пішли розмови про начебто картельну змову іноземних зернотрейдерів. Міністр аграрної політики Юрій Мельник не каже ні «так», ні «ні», натомість пояснює можливі причини падіння цін. Пропонуємо читачам відповідний уривок з його вчорашнього інтерв’ю, записаного за 2 години до того, як Верховна Рада ухвалила зміни у Державному бюджеті й Аграрний фонд отримав 1 млрд. гривень на закупівлю зерна.

Останніми днями кілька найбільших операторів різко знизили закупівельні ціни на зерно. Це змова?

Тенденцію ми відслідковуємо. І за умов, скажімо так, достатньої пропозиції важливо зістикувати її з попитом. Ми сьогодні дуже добре експортуємо – 1,7 – 1,8 млн. тонн щомісяця. Але щодня додається мільйон – півтора тонн зерна!

Аграрний фонд обмежений у коштах, там лише 250 млн. гривень. Проте, роботу ведемо активно. Є ще такий інструмент, як реґіональний ресурс. Однак така тенденція зі зниженням закупівельних цін є, я не можу її заперечувати.

Сьогодні ми зібрали усі трейдерські компанії, розкладаємо по ланцюжку всі складові ціни. З нами працюють і митники, й інспекційні служби, і транспортники, щоби «сприяти, а не перешкоджати».

Усі розуміють, що на ринку немає великого гравця – держави. Тому що своєчасно не були внесені гроші у бюджет. І сьогодні ми наздоганяємо паротяг, який іде. Якщо сьогодні наші бюджетні пропозиції будуть схвалені, а мова йде про мільярд гривень на аграрний комплекс – гроші, які стабілізують ситуацію на ринку зерна…

На який урожай вийдете?

Уточнені цифри приймали близько десяти днів тому. Загалом – 43 мільйони тонн. З них не менше 15 мільйонів буде експортовано. Повені на Західній Україні не дуже зашкодили. А от на півдні дощі допомогли. Наприклад, у Одеській області може бути на два мільйони тонн кукурудзи більше. Знов-таки, висока врожайність. Очікується, на Поліссі буде до 38 центнерів з гектара!

За вашими даними усі трейдерські компанії знизили ціни, чи йдеться тільки про компанії з іноземним капіталом?

У нас практично усі компанії з іноземним капіталом. В уряду ніяк не доходять руки до розв’язання цієї проблеми. Є наша одна компанія – «Нібулон». Та вона не така велика.

Однак світові ціни на зерно не такі низькі, як в Україні. Виходить, у нас змова трейдерів?

У світі в липні місяці знизилися ціни на 20 – 30 доларів. Це повторюється щороку і пов’язано з початком сезону. Липень – серпень – це місяці покупців, а не продавців. І у цей період дуже добре повинні попрацювати державні оператори. У цей час дуже важливо сформувати і підтримувати ціну на зерно. А потім, коли почнеться активний експорт, внутрішнє споживання має вже бути налагодженим.

Але ж з боку різниця у світовому здешевленні зерна виглядає неадекватно тому, як знизилися ціни в Україні. Виходить, що іноземні трейдери поскуповують у нас зерно дешевше і пізніше перепродадуть його значно дорожче, не дозволивши Україні вийти на світовий ринок?

Річ у тім, що є іще один аспект, на який мало звертають увагу. Це якість зерна. Мені, звісно, не хотілося б про це говорити, але в нашої пшениці низька якість. За даними Академії аграрних наук, у структурі зібраної пшениці буде тільки 30% - 40% продовольчої. Урожайність продовольчих сортів набагато менше, ніж у чисто фуражних сортів, їхня технологія більш витратна. Тому головні проблеми з фуражними сортами, на які й знижується ціна.

Річ у тім, що Україна цього року збирає 10 мільйонів тонн ячменю, а торік – лише 4. А це означає зростання внутрішньої конкуренції у фуражній групі між пшеницею та ячменем.

Велика проблема, що у нас не було грошей. Інакше спрацював би такий інструмент, як закладні закупівлі. Проплатили б за фіксованою ціною, підтримали б у певний момент. А тоді по ринку вже можна було б орієнтуватися. Продавець міг би або забрати своє зерно, якби ціна вийшла більша, або залишити державі. …

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007