WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ЩО ШВИДШЕ УКРАЇНА ВСТУПИТЬ У СОТ, ТО ШВИДШЕ МИ БУДЕМО ЗМУШЕНІ ВИКОНУВАТИ НАШІ ЗАКОНИ

19.12.07 | погляд

вважає Олексій Опанасович Вадатурський, генеральний директор компанії ТОВ СП «Нібулон» – провідного українського виробника й експортера сільгосппродукції. Про це він сказав учора на інтернет-конференції у прес-центрі ЛігаБізнесІнформ. Успішний підприємець, Герой України, О. О. Вадатурський очолює «Нібулон» від самого створення 1991 року. Ми пропонуємо читачам кілька його відповідей на запитання учасників інтернет-конференції, які відображують погляди фахівця на зовнішньоекономічні аспекти розвитку сільського господарства України.

Запитання: Які, на Вашу думку, треба у найближчі 5 років ухвалити закони для того, щоб сільське господарство вийшло з тої глибокої кризи, яка є на сьогоднішній день?

О. О. Вадатурський: Головне завдання – не ухвалити правильні закони, а примусити їх працювати. У нас ухвалено багато хороших законів. А найнеобхідніший наразі: «Закон про ринок землі сільськогосподарського призначення» і державний земельний кадастр. І що швидше Україна вступить в СОТ, то швидше ми будемо змушені виконувати наші закони.

З.: Як мені відомо, сільське господарство України у жахливому стані…

О. О. Вадатурський: я не вважаю, що сільське господарство перебуває у жахливому стані. Назву кілька цифр, які спростовують це: в Україні посіяно озимих культур 8 млн. 77 тис га проти 6,9 млн. торік. Зокрема, пшениці – більше на 746 тис. га, озимого жита – на 120 тис. га, озимого ячменя – на 230 тис. га, рапсу – удвічі більше. 2007 року в цілому по Україні валовий збір пшениці на 1 млн. перевищив показники минулого року, кукурудзи – на 1,5 млн. тонн. В останні три роки Україна посідає сьоме – восьме місце у світі з експорту пшениці, четверте – шосте з експорту кукурудзи; друге – третє з експорту ячменя; перше – друге з експорту рослинної олії; перше – друге з експорту насіння соняха. Враховуючи кон’юнктуру ринку, прибутковість аграрного сектора різко зросла. Це можна бачити з того, як пішли інвестиції в село…

З.: Як ви ставитесь до експортних квот, і чи постраждало ваше підприємство від запровадження квот на експорт зернових? Яка, на вашу думку, справжня причина введення цих квот?

О. О. Вадатурський: … Україна історично приречена на експорт зерна з огляду на своє географічне розташування і природнокліматичні фактори. Сьогодні Україна виробляє зерна більше, ніж їй потрібно для внутрішнього споживання і, як наслідок, надлишок зерна можна експортувати. Кожна держава має право регулювати експортно-імпортні операції з зерном, і у світовій практиці є такі приклади. Однак регулювання ринку зерна повинно відбуватись лише з використанням ринкових методів та інструментів. У нас же чиновники вирішують односторонньо: закрити-заборонити. Це неринковий шлях, який заведе у безвихідь. Існує низка ринкових інструментів, значно ефективніших за заборонні заходи (наприклад, закупівля державою сільгосппродукції, коли ціна на неї найнижча і продаж, відповідно, у той момент, коли треба зменшити вартість борошна, хліба тощо).

Від заборони на експорт сільгосппродукції потерпає не тільки наше підприємство, а й увесь аграрний комплекс в цілому. Виходить, що Україна, яка в останні роки була одним з серйозних гравців на світовому ринку, наразі просто виключена зі світового зернового ринку. Внаслідок запровадження заборони на експорт стає проблематичним планування інвестиційної, фінансової і виробничої діяльності підприємства.

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007