WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ЖОВТНЕВЕ ЗАСІДАННЯ РОБОЧОЇ ГРУПИ: ЯК ЦЕ БУЛО НАСПРАВДІ

Азіз Сабітов
Азіз Сабітов, посол Киргизстану при СОТ
Сесилія Клайн, голова департаменту із вступу в СОТ Офісу торгового представника США: "Мета переговорів - дійти згоди."
Маріут Ханнонен, генеральний директорат з питань торгівлі Європейської Комісії
Борис Карабаєвич Супіханов, перший заступник міністра аграрної політики України
Світлана Петрівна Зайцева, голова центру запитів СОТ, перед початком засідання
Володимир Олегович Балута, керівник торговельно-економічної місії у складі постійного представництва України у Женеві
Ірина Вікторівна Кобута, Координаційна рада з питань аграрної політики при КМУ
Євген Романович Бершеда, постійний представник України при відділенні ООН та інших міжнародних організацій у Женеві
Представник Аргентини завжди має, що сказати: щоб привернути увагу голови, табличку з назвою країни ставлять сторч
Фінальний потиск рук: голова РГ Укрїани Маріо Матус і голова української делегації Валерій Пятницький. До скорої зустрічі!

28.10.07 | термінова новина

Минулий тиждень пройшов для України під знаком СОТ. З понеділка, 22 жовтня, наші переговірники проводили в Женеві інтенсивні консультації з представниками зацікавлених країн і Секретаріатом СОТ, у четвер відбулося неформальне засідання Робочої групи, а ще – довгоочікуваний раунд двосторонніх переговорів з Киргизстаном. Усі ці події спричинили шквал коментарів і заяв у вітчизняних ЗМІ аж до того, що киргизька сторона звинуватила Україну у «політичному тиску з використанням медіаресурсу». Пропонуємо до вашої уваги розповідь про те, як усе відбувалось, з перших рук – від нашого кореспондента у складі делегації.

Робоча група буде короткою

Основна частина української делегації – представники міністерств і відомств на рівні заступників міністрів і директорів департаментів – прибула у Женеву в середу, 23 жовтня, надвечір. У цей час члени «передового загону» з міністерства економіки разом з послом України при ООН та інших міжнародних організаціях у Женеві та працівниками торговельно-економічної місії (ТЕМ) ще вели переговори з посадовцем з міністерства фінансів Норвегії. Лише близько 7-ї вечора – втомлені, та задоволені – зібрали вони нараду української делегації. Заступник міністра економіки Валерій Пятницький повідомив, що завдяки форсованим зусиллям минулого тижня в Брюсселі та з понеділка в Женеві, вдалося розв’язати майже всі питання. «Завтра Робоча група буде короткою», – запевнив голова українських переговірників. – «Лише затвердимо все, що узгодили».

Неформальне засідання

Попереднє, 16-те офіційне засідання Робочої групи (РГ) з вступу України в СОТ відбулося 15 червня 2006 року. Відтоді всі збори неформальні. Це пояснюють тим, що на етапі вступного процесу, якого сягнула Україна – вивіряння розкладів зобов’язань з товарів і послуг – мають бути завершені усі двосторонні переговори (власне, їхні результати й «консолідуються» – фіксуються у розкладах).

Цей вступний процес швидко наближається до завершення

Ще до початку було зрозуміло, що прогноз В. Пятницького про коротке засідання швидше за все виправдається: нерозв’язаних питань і відповідно, «зацікавлених країн» залишилось дуже мало, величезна зала здавалась порожньою. Щоправда, найзавзятіші усі на місці: США, ЄС, Австралія, Аргентина, Канада… І Киргизька Республіка. Цього разу вся киргизька делегація на чолі з послом Киргизстану в СОТ Азізом Сабітовим відвідала засідання Робочої групи і залишалась до самого кінця.

Незмінно приязно усміхнений Маріо Матус розпочав збори вступним словом. І хоч якими закруглено дипломатичними були його формулювання, з промови голови РГ цілком однозначно витікало: «цей вступний процес швидко наближається до кінця» і якби не заважав «один непідписаний двосторонній протокол», до кінця листопада усі технічні формальності можна було б закінчити.

Жовто-блакитні наступають

І справді, якщо у Росії, як відомо, дві проблеми, у України в СОТ наразі одна – Киргизстан. Виснажені позиційною війною, українці пішли ва-банк: на великому екрані продемонстрували кілька слайдів про стан двосторонніх переговорів, які, на їхню думку, цілком очевидно показали безпідставність і нездійсненність тарифних вимог Киргизстану.

Контратака

У відповідь слово взяв Азіз Сабітов. Він привітав делегацію України і подякував за гарну презентацію. На цьому люб’язності скінчилися, і не тільки стосовно України. Попри поштиве звернення «вельможні» до членів Робочої групи, пан посол нагадав їм, що Киргизстан – повноправний член СОТ, що у недавньому (жовтень 2006 року) огляді торговельної політики, «вельможні члени» хвалили його за реформи й подальшу лібералізацію торговельного режиму. Далі А. Сабітов сказав, що хотів би нагадати деякі базові принципи, які є основою багатосторонньої торговельної системи. Він послався спочатку на статтю XII Угоди про заснування СОТ, за якою «будь-яка держава… може приєднатися до цієї Угоди на умовах, узгоджених між нею та СОТ» і нагадав, що раніше Киргизстан успішно проводив переговори з країнами-вступниками, зокрема Литвою, Естонією, Молдовою, Грузією, Саудівською Аравією та Китайським Тайпеєм. А сусіда, друг і надійний партнер – Китай – врахував усі їхні вимоги, що вони високо цінують.

Крім того, пан посол зауважив, що двосторонні переговори передбачають конфіденційність, терпіння й прагнення до взаємного компромісу, що киргизька сторона докладає всіх зусиль, щоб дотримуватись цих засад. Українська ж сторона від самого початку вибрала методи тиску й погроз, що неприйнятно.

Далі пан Азізов нагадав вельможному голові, що стаття IV Угоди [1] забороняє генеральному директору і співробітникам Секретаріату «запитувати чи приймати інструкції від будь-якого уряду чи будь-якого іншого органу за межами СОТ». І насамкінець послався на статтю IX, за якою рішення в СОТ зазвичай ухвалюються консенсусом [2] .

«Бокові судді»

Запевнивши киргизьку сторону, що жодних інструкцій Секретаріат ні в кого не шукає й не приймає, голова РГ Маріо Матус запитав, чи є в когось іще заяви чи коментарі.

Грузія привітала Україну з швидким поступом вступного процесу, а представник США висловив сподівання, що делегація Киргизстану розтлумачить свою заяву, щоб усі зрозуміли, що це не було звинуваченням Секретаріату й спробою кинути тінь на його репутацію (що наприкінці киргизька делегація й зробила).

Час розкривати дужки

Часом у ЗМІ можна прочитати щось таке, наприклад: «СОТ не затвердив звіт України про приєднання». Тому варто нагадати, що йдеться про звіт Робочої групи, який підсумовує перебіг переговорів. Формулювання у звіті узгоджують між собою і країною-вступником члени Робочої групи.

На початок засідання 25 жовтня у Звіті Робочої групи із вступу України в СОТ, який складається з близько трьохсот сторінок і понад п’ятисот абзаців, було близько двох десятків неузгоджених моментів – зазвичай, їх беруть у квадратні дужки. Наприкінці залишилось тільки три. Після озвучення пропозиції України, скажімо, «розкрити перші квадратні дужки й видалити текст у других», голова щоразу запитував: «Коментарі?» У більшості випадків зауважень не виникало. «Мовчання – знак згоди», – підсумовував М. Матус і переходив до наступних дужок.

Два тижні на коментарі

У вступному слові Маріо Матус сказав, що йдеться про «фінальну гру цього вступного процесу», і у кінцевих настановах членам РГ підтвердив рішучі наміри дограти її. Зацікавлені країни дістали два тижні – до 9 листопада – на додаткові коментарі, а далі Секретаріат готує чистовий варіант проекту Звіту й розкладів. Наприкінці листопаду – чергове засідання Робочої групи. Яке могло б стати офіційним і останнім.

[1] Насправді це стаття VI.

[2] Втім, у статті IX є й таке речення: «Якщо не передбачено інше, і рішення не може бути ухвалено шляхом консенсусу, питання вирішується голосуванням».


читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007