WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ВІН СОТ ПРИМУСИВ ДО ПОШАНИ І КРАЩЕ ВИГАДАТЬ НЕ МІГ

13.12.12 | інтерв'ю

Заявка України до СОТ про перегляд тарифів наразилась на серйозний спротив з боку більшості членів СОТ. Що відбулось насправді і які можливі наслідки ініціативи Києва –розповів Урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій Пятницький в офіційному інтерв’ю.


Чому виникла потреба перегляду тарифів?
Ми вступали в СОТ 14 років. В травні п. р. виповнилося 4 роки нашого членства. Ті «розклади», які ми формували, починалися з середини 90-х минулого століття, у 2008 році, коли ми стали членом СОТ, почалася економічна криза. Те, що було зроблено 10-15 років назад, повинно переосмислюватися, і СОТ дає такі можливості – є 28-а стаття Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ҐАТТ 1994), яка дозволяє це робити країнам-членам.

Хто саме виступив з ініціативою?
Це не бажання Уряду або окремих чиновників. Перша ініціатива – і це дуже важливо – належить бізнесу. Свого часу (рік тому) з нею виступила Федерація роботодавців, її підтримала Українська спілка промисловців та підприємців. Пропозицій, які обґрунтовували галузеві асоціації і окремі підприємства, було дуже багато, над ними працювала робоча група, яка відібрала 371 тарифну лінію.

Себто, Україна хоче підняти митні тарифи на 371 товарну позицію?
Ми не говоримо про зміну ставок мита, які зафіксовані сьогодні. Ми говоримо про певні можливості для маневру для того, щоб проводити ту або іншу політику в кризові моменти. Україна має на сьогоднішній день один з найнижчих у СОТ середній тариф. Але, що важливо, є середнє мито, яке застосовується, і є середнє так зване зв’язане мито - встановлені межі, вище яких країна піднімати мито не може. Так от, у нас ці межі в середньому по всіх тарифах складають 6,28%, по сільськогосподарських товарах – трохи більше 11%, по промислових – трохи більше 4%.

У запропонованій нами для модифікації 371 товарній лінії 147 позицій – промислові товари, 224 – сільськогосподарські. А усіх тарифних ліній в нашій товарній номенклатурі приблизно 11 600, себто, з цього величезного діапазону ми вибрали лише «точкові» моменти. І говоримо лише про можливість певного корегування саме отієї верхньої межі - як в сторону можливого збільшення, так і в сторону зменшення. Мова йде про модифікацію.

Як вона відбуватиметься на прикладі?
До однієї групи товарів (беремо, наприклад, курятину), відноситься 16 тарифних ліній, кожна з яких має різну верхню межу. Тому модифікація – це й уніфікація: щоб не було розбіжностей, непорозумінь у експортерів на митниці, коли можуть виникати питання з класифікацією того або іншого товару, зі сплатою відповідних мит і т.д. і т.п.

Тобто, ми хочемо піти шляхом спрощення, і своїм партнерам з СОТ кажемо: «Це не спосіб підвищення рівня тарифного захисту. Це спосіб спрощення торгівлі через модифікацію». Те, що в рамках СОТ називається Trade Facilitation – покращення умов торгівлі.

Ми хочемо створити більш сприятливі прозорі умови торгівлі, які б зменшили нарікання на невиправдане завищення митної вартості, митних зборів, можливі корупційні прояви і т.д.

Про які товари йдеться в першу чергу?
Це декілька груп товарів. Сільськогосподарські – м’ясна продукція, курятина, традиційні для України овочі, окремі види фруктів, квіти. У квітів дуже багато видів, кожен з яких має свою тарифну лінію. Більше того, в нас сьогодні встановлені сезонні мита, які додають певну кількість тарифних ліній – і це також приклад того, що ми хочемо йти на спрощення, на уніфікований підхід.

Промислові товари – це, в першу чергу, певні види сільськогосподарської техніки. Україна – велика аграрна держава, яка завжди мала величезний комплекс сільськогосподарського машинобудування. На жаль, він втратив свої позиції, і нам необхідно дати йому новий стимул.

Що відбулося в рамках СОТ? Ми свого часу приєдналися до так званої секторальної нульової ініціативи – у нас на сьогоднішній день на всю продукцію аграрного машинобудування «нульові» мита. Нуль! Тому, коли ми говоримо про певну корекцію, то це, звичайно, буде мінімальна корекція.

Далі – засоби наземного транспорту, окремі види хімічної продукції і меблі, на які у нас також «нульові» мита. Щоб було зрозуміло: із заявлених 147 тарифних ліній промислової продукції у нас на сьогоднішній день 75 позицій мають «нульове» мито, тобто, можливості для будь-якого коригування практично відсутні.

Торговельний представник США Рон Кірк висловив занепокоєння щодо заявки України в рамках СОТ міністрові закордонних справ Костянтину Грищенку…
Ніхто нікому ринки не дарує, за них змагаються. Змагатися можна по-різному. Чи можемо ми протистояти США, образно кажучи, на боксерському рингу? Ні, бо вагові категорії дещо несумісні. Чи можемо ми грати в шахи? Так, бо там не має значення вага чи вік. От нам дорікають: «Ви тільки стали членами організації, а вже хочете користатися певними правилами!». Так, ми хочемо ними скористатися! І ми пропонуємо партію в шахи, бо переговори – це шахова партія.

Візьмемо сільське господарство, де ми бачимо своє місце в глобальному розподілі праці. Як я вже казав, зв’язане мито (верхня межа) складає у нас на агропродукцію трохи більше 11%. В Норвегії - 130%, в Ісландії – 110%, в Швейцарії – 50%, в Туреччині – 60%, в Бразилії – майже 40%. І це практично всі країни G -20 - «Великої двадцятки», які за рівнем свого економічного розвитку не йдуть ні у яке порівняння з Україною. Європейський Союз – щоб не було ніяких ілюзій – має зв’язане мито на сільськогосподарську продукцію у 1,5 рази вище, ніж Україна.

Більше того, частина мита – не зв ’ язана, верхньої межі не існує. У Туреччини 50% всіх митних тарифів не обмежені нічим. Тобто завтра – без усяких переговорів, без порушення правил – вони можуть підвищити свої тарифи з 50% до 100, 1000%. Вони можуть поставити будь-яку цифру, і це буде в рамках правил!

Сьогодні ми кажемо: «Колеги, 4 роки ми чекали і абсолютно коректно виконували всі свої зобов’язання, ми продемонстрували, що ми надійний послідовний партнер. Але ми хочемо рівноправ’я!». Бо що ми відчуваємо? 2009 рік, криза. Одна з найважливіших статей нашого експорту – металургійна продукція. Туреччина підвищує ставки мита з 5% в середньому до 15%. Для нас це сотні мільйонів втрат у експортних надходженнях. Сьогодні ми стоїмо на порозі того, що з 1 січня 2013 року на ту ж металургійну продукцію Бразилія збирається підняти своє мито з 10% до 25%, поширивши при цьому на неї антидемпінгові заходи.

У них є простір для маневру, для реалізації своєї глобальної торговельної політики. Тобто, країни змагаються за глобальні ринки – це конкурентне середовище. З боку США – абсолютно природна реакція: хтось посягає на той Status quo, що склався. Але СОТ – демократична організація, де одна країна – один голос; ми готові поважати всіх, але необхідно поважати й нас.

В Україні деякі експерти також прогнозують, що Україні наражається на відповідні кроки партнерів по СОТ…
Я поки що не почув жодного експертного висновку від людей, які б знали цей предмет. В рамках ҐАТТ є багато статей – понад трьох десятків, якими можна користуватися. Є, наприклад, стаття 6 «Антидемпінг». Я щось не чую від експертів, що нею не можна користуватися, хоча кожного року в світі застосовуються десятки різних антидемпінгових заходів, які охоплюють сотні тарифних ліній, сотні видів продукції. І це нормальна торговельна практика.

Є статті, які стосуються захисних заходів. Якщо зростає імпорт - без порушення правил, просто зростає – країни можуть реагувати. 28-а стаття, якою керується Україна, це також один із інструментів ведення торговельної політики. І якщо експерти кажуть, що це може викликати зворотну реакцію… Вона була б можливою, якби ми діяли в односторонньому порядку, як слон в посудній крамниці. Ми ж сідаємо за стіл переговорів; якщо ми домовляємося і потисли руки – в чому проблема?

До того ж результати переговорів не будуть актами прямої дії. Тому що це відповідні зміни до угоди, яку ми підписали в рамках СОТ. Вони повинні пройти затвердження парламентом, і тільки після цього ми матимемо певний діапазон можливостей для внесення коректив в наші діючі ставки мита.

Виходить, це справа не завтрашнього дня?
Навіть не наступного року. Вона, можливо, реалізується через рік. Але це той інструмент, який – я вважаю – кожна країна повинна мати як одну з «подушок безпеки». Тому що коли говорити про загальну економічну ситуацію і ті або інші кризові явища, в нас повинен бути набір безпекових елементів.

Ми сідаємо за стіл переговорів в рамках, передбачених СОТ. Якщо вже й вони приводять до конфлікту, тоді які ж міжнародно-правові рамки ми повинні обирати? Це – елемент певної емоційної реакції традиційних членів СОТ. Вони почувають себе комфортно, вони – великі, вони звикли, що написані правила – написані ними. Коли ми говоримо про першу Генеральну угоду з тарифів і торгівлі 1947 року – це 23 країни. Сьогодні їх 157. Зрозуміло, що ті 27 можуть сказати: «Ми – батьки-засновники!». Але на світовому ринку немає вічних авторитетів. Уявімо собі Китай 1947 року – він був тоді авторитетом на світовому ринку торгівлі? Але сьогодні це вже ні в кого не викликає посмішки.

Отже, в даному випадку ми діємо абсолютно коректно і, я думаю, це буде сприяти подальшій відвертій розмові в рамках СОТ.

Який подальший механізм реалізації заявки України?
Ми надіслали нотифікацію до СОТ щодо модифікації певних тарифних ліній в серпні і 12 вересня вона офіційно була випущена СОТ. Через 90 днів – 12 грудня – країни вже можуть починати консультації або переговори щодо цього питання. Ми чітко заявили: Україна буде вести виключно індивідуальні переговори з кожною окремою країною.

Є чіткий регламент ведення таких переговорів в рамках 28-ї статті. Ми надали інформацію про модифікацію товарних ліній усім торговельним партнерам. По певній продукції у нас є, скажімо, 22 партнери, серед них є один, на частку якого припадає 90%. Система правил полягає в наступному. Є країни, які мають так звані «первісні переговорні права», якщо вони їх зафіксували на той момент, коли ми вступали в СОТ. Деякі країни це зробили. І тоді, незалежно від їх частки, вони мають право провести з нами переговори. Якщо таких прав у країн немає, то ми будемо вести переговори тільки з основними постачальниками.

Я можу навести приклад, раз вже ми торкнулися США. Сполучені Штати у заявлених нами позиціях 224-х сільськогосподарських товарів мають первісні переговорні права по 80-и тарифних лініях. Тільки! Серед цих 80-и на пальцях однієї руки можна порахувати позиції, де обсяг торгівлі більш-менш суттєвий. В більшості випадків – на рівні похибки.

З 12 грудня починається відлік часу. Як правило, для переговорів відводиться 60 днів. Я не буду казати, що за 60 днів ми ці переговори закінчимо, але є вже країни, які абсолютно чітко зазначили свою зацікавленість, визначили тарифні лінії, по яких ми будемо вести переговори. Ми їх готові вести, і я впевнений, що ці переговори не погіршать умови нашої торгівлі з жодною країною.

Ми відкрита для торгівлі країна. Але з розумінням: для того, щоб торгувати, треба самим виробляти продукцію, створювати робочі місця, піднімати добробут населення, його купівельну спроможність. Щоб не було, як у кота Матроскіна: «Щоб продати щось непотрібне, треба спочатку купити що-небудь непотрібне, а в нас грошей немає!».

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007