WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ВАЛЕРІЙ ПЯТНИЦЬКИЙ: У ВАГОНІ СОТ МИ НЕ ХОЧЕМО ЇХАТИ НА ПІДНІЖЦІ

07.12.12 | інтерв'ю

Урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій Пятницький розповів, чому Україна домагається перегляду тарифів у рамках СОТ, і чому цього не треба ні боятись, ні соромитись.

- Чи буде Україна, за вашими даними, уточнювати свій запит про перегляд тарифів на 371 товар у рамках СОТ?

- З 12 грудня ми переходимо в нову стадію переговорів. На цьому етапі кожна країна, яка так чи інакше буде охоплена цими переговорами, отримає свою конкретну пропозицію. І це конкретна пропозиція буде стосуватися тільки тих позицій, по яких з цією країною є initial negotiations right (право на ведення переговорів, - ред.) або країна є principal supplier (основним постачальником, - ред.). Всі інші країни не отримають жодних пропозицій - якщо у них немає на це підстав і прав, то ми просто не будемо з ними вести переговори.

- Як ви прокоментуєте стурбованість США, яку висловив з приводу заявки України торговий представник країни Рон Кірк?

- Кожна країна, член СОТ, має право робити заяви в рамках цієї організації з приводу застосування тих чи інших правил. Але це - думка окремо взятої країни. Ніде не було сказано, що ми порушуємо хоч якісь правила.

Є статті ҐАТТ (Генеральна угода з тарифів і торгівлі), які не ми придумали. Стаття 28 існує, як мінімум, з 1958 року, і нею користуються в тому чи іншому обсязі. Вона не накладає ніяких обмежень ні на кількість ліній, які можуть бути предметом консультацій або переговорів, ні на дії, які з цими тарифними лініями можуть здійснюватися. Це може бути як пониження, так і модифікація, зміна типу пов'язаного тарифу. Сьогодні він може бути адвалорним (розраховується у відсотках від вартості, - ред.), а через якийсь час можна домовитися, що він буде специфічним (встановлюватися у твердих сумах, - ред.). Це - інструмент. Тому вони висловлюють якісь свої міркування з цього приводу.

Є тарифні лінії, які стосуються США. Вони отримають наші пропозиції, і тоді це буде предметна розмова: що влаштовує, а що не влаштовує. Може, їх усе влаштує.

- Коли Україна має намір направляти конкретні пропозиції для зацікавлених країн?

- Після 12 грудня.

- Тобто загальна пропозиція буде конкретизуватися?

- Немає, як такої, загальної пропозиції, тому що ці всі тарифні лінії стосуються абсолютно різних країн. Те, що їх (тарифних ліній) багато, так і країн багато. Там три десятки країн, і якщо поділити кількість тарифних ліній на кількість країн, то в середньому на 1 країну припаде 10 ліній. Якусь країну буде стосуватися одна тарифна лінія, іншу, можливо, сто тарифних ліній.

- А яка країна або група країн, на вашу думку, найбільше зацікавлена в тому, щоб Україна відкликала свою заявку ?

- Найвиразніша зацікавленість у США. Принаймні, так було заявлено в електронних ЗМІ.

- Тобто такий масштабний перегляд ставок за тарифними лініями не є чимось незвичайним?

- Це все - абсолютно нормальний процес. Ми чітко йдемо за процедурою. Жодна країна до сьогодні не заявила, що ми що-небудь порушуємо. Більше того, ми ж говоримо про зв’язані тарифи, ми не говоримо про чинні тарифи. Хоч як ми поміняємо зв'язані тарифи, це не означає, що ми маємо прямий вплив на чинні тарифи - як у бік підвищення, так і в бік зниження.

- Виходить, що тут багато шуму з нічого?

- Авжеж. Ми точно так само можемо почати подібну гучну кампанію. Адже щороку країни ініціюють безліч антидемпінгових розслідувань. На засіданнях Комітету з торгівлі товарами або на Генеральній раді ми можемо заявити: от ми стурбовані хвилею протекціонізму, яка охоплює дедалі більше товарів тощо.

Нагадаю, сьогодні в США діє сім заходів проти українських товарів. Вони діють не рік і не два, і навіть не п'ять, а десять і більше років. І мита там – 160% і т.д. І коли нам говорять про лібералізм і протекціонізм, то давайте погляньмо краще на себе.

- Можливо, країни-члени СОТ занепокоєні прецедентом ймовірного перегляду такої великої кількості ставок?

- У чому прецедент? Чому нікого не лякає, що щорічно сотні тарифних ліній охоплюються антидемпінговими заходами?

- Може, їх лякає те, що Україна хоче переглянути одразу таку велику кількість ставок?

- Якщо взяти антидемпінгове розслідування, то це навіть не переговори. Нам кажуть: у вас тут демпінг, і ось, отримаєте 100%-ве мито, як дрючком по голові. А тут мова йде про те, що ми сідаємо за стіл переговорів з вами. Можливо, ви мене переконаєте, що ось по цій тарифній лінії переглядати ставки не варто.

Наприклад, мова йде про квіти. Сьогодні, наприклад, діє сезонна мито. Один сезон – один зв'язаний рівень, інший сезон - інший рівень. Але це навіть не всіх членів СОТ влаштовує. Тому що хтось знаходиться в Південній півкулі, а хтось – у Північній півкулі. Я виводжу середній рівень мита, щоб для однієї півкулі не було краще, а для іншої - гірше. Тоді одні прийдуть і скажуть: які ви молодці, а інші скажуть: ну ви падлюки. А я ж з найкращими намірами хотів зробити уніфіковану ставку!

- Тобто не обов'язково ситуація для країн-членів СОТ погіршиться після перегляду тарифів?

- У нас є цілий ряд пропозицій, як поліпшити ситуацію, а не погіршити - і по конкретних країнах, і по конкретних товарах. Однак коли говорять, що ви тільки вступили в СОТ ... Але ми вже скільки років ведемо переговори. Багато параметрів було зафіксовано і десять, і п'ятнадцять років тому. Однак відтоді навіть структура економіки змінилася. І коли говорять, що це безпрецедентний випадок, то давайте згадаємо, що безпрецедентний відбувається зараз на вулиці. Хто взагалі припускав, що 2008 року таке почнеться? Цілі галузі змінюють своє географічне положення.

- Скажіть, яка країна або група країн в останні роки здійснювала досить масштабний перегляд мит?

- ЄС переглядав 16 тарифних ліній по курятині.

- Чим це закінчилося?

- Європейці змінили тарифи, але досі обговорюють це питання з Китаєм, який не задоволений результатом.

…..

- Повертаючись до перегляду тарифів у рамках СОТ, що все ж таки так налякало світову торговельну спільноту в заявці України?

- Уявіть, що ваші діти підросли і вирішили одружитися. Ви себе почуваєте комфортно, зі своїми дітьми ви вже звиклися. Однак потім до вас приходить невістка. Ну, хто завжди винен? Невістка. Так от Україна – вона невістка в цьому випадку.

Вступаючи в СОТ, ми купили собі, умовно кажучи, квиток на поїзд. Однак у поїзді немає поділу за класами: у когось вагон одного класу – трохи краще, у когось – гірше. Так от, ми не хочемо їхати на підніжці або в тамбурі, ми хочемо їхати у вагоні, на своїй полиці, яка була б не менш затишною і комфортною, ніж в інших пасажирів.

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007