WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

«НАМ ДУЖЕ ГАРНО РОЗПОВІДАЛИ ПРО ДОСЬКІ ДОМОВЛЕНОСТІ, ПРО ЛІБЕРАЛІЗАЦІЮ ... – УКРАЇНА ВІДКРИЛА РИНКИ. А ДАЛІ ДОСЬКИЙ ПРОЦЕС ЗУПИНИВСЯ»

01.10.12 | інтерв'ю

Звернення України до країн – членів Світової організації торгівлі про підвищення максимальних ставок мит на більш як 350 видів товарів серйозно стурбувало торговельних партнерів України (зокрема, США і ЄС). З одного боку, українська ініціатива розглядається як безпрецедентна, враховуючи її масштаби (в історії СОТ ще жодна країна не претендувала на підвищення мит на таку велику кількість товарів, що становили торік 5% вітчизняного імпорту). З іншого – висловлюється побоювання, що відповідні дискусії можуть запустити ланцюгову реакцію по всьому світові, посиливши хвилю протекціонізму та торговельних війн, які вже де-факто й так активно ведуться на міжнародній арені.

Як стало відомо "Дзеркалу тижня" після нещодавнього візиту до Вашингтона офіційної української делегації, окремі представники Держдепартаменту США навіть висловлювали припущення, чи не означає такий хід Києва початок підготовки до вступу в Митний союз.

Чому українська сторона все-таки зробила те, що зробила? Наскільки зваженим був цей крок? Чи прораховувалися всі його можливі негативні наслідки? Як може реагувати офіційний Київ на можливу відмову торговельних партнерів від висунутих пропозицій? Як формувався перелік товарів і що насправді стоїть за цією ініціативою? Відповіді на ці запитання "Дзеркало тижня" шукало в розмові з Валерієм Пятницьким – урядовим уповноваженим з питань євроінтеграції, з підписом якого українські пропозиції розійшлися по всьому світу.

– Валерію Тезійовичу, остання ініціатива України щодо перегляду граничних мит одразу по 350 товарних позиціях викликала доволі негативну реакцію як у Вашингтоні, так і в Брюсселі. Очевидно, що навряд чи їй дуже зраділи й багато інших наших торговельних партнерів. Чим був мотивований цей крок, чи не зашкодить він імплементації Угоди про зону вільної торгівлі з ЄС?

– Почнімо з початку. Як відомо, ми є членами Світової організації торгівлі (СОТ) уже кілька років. У нас є зобов’язання – це офіційний протокол вступу України до цієї організації. Він містить тарифи, зобов’язання за послугами тощо. Це – одна частина. Документ містить понад 1000 сторінок. Ще 500 сторінок – тексти угод, які ми також маємо виконувати.

Крім того, є такий базовий документ, який діє ще з 1 січня 1948 року, – це Генеральна угода з тарифів і торгівлі (ҐАТТ), яка є основою для угод Світової організації торгівлі. Надалі документ, звичайно, трансформувався й удосконалювався, і в нинішній його редакції є стаття 28 ҐАТТ, яка є абсолютно легітимним інструментом і називається «Зміна розкладів». Це – своєрідне керівництво щодо того, в який спосіб можуть змінюватися умови вже укладених угод. Країни – члени СОТ можуть робити це через три роки після набуття членства в організації, якщо вони це своє право підтвердили. Ми таке право, як і багато інших країн, на наступний трирічний період підтвердили. Тобто ми використовуємо легітимні інструменти Світової організації торгівлі.

У статті 28 ҐАТТ нічого не сказано про те, коли ми це маємо робити, тобто опція діє протягом трьох років – у 2012 - 2014 роках. Там також нічого не сказано про кількість тарифних ліній або що такий крок є дискримінацією торговельних партнерів. Ніде також не зазначено, що цього не можна робити, якщо у нас є або немає угоди про вільну торгівлю. Це – абсолютно технічний інструмент.

Так, свого часу в ҐАТТ з’явилися статті, які дозволяють використовувати інструменти торговельного захисту щодо демпінгу або субсидованого експорту. Це – також легітимні інструменти у рамках СОТ. Тобто хоча хтось і каже, що ми хочемо зруйнувати СОТ або ще щось, то, пробачте, якщо ми використовуємо легітимні статті та можливості, то чому це може означати руйнування СОТ?

Комусь подобається, комусь не подобається те, що ми зазначили певну кількість тарифних ліній. Може здаватися, що це – велика кількість…

– Більше того, кажуть, що вона – безпрецедентна…

– Справді так: кажуть про 85 сторінок звернення і т. ін. Там дійсно 85 сторінок. Однак там ніде не сказано, що Україна хоче підвищити свої тарифи. А тільки те, що відповідно до положень і процедури статті 28 ҐАТТ ми повідомляємо, що Україна готова вступити в переговори і консультації з відповідними членами СОТ щодо модифікації наших зобов’язань, які стосуються тарифів, надавши відповідний перелік тарифних ліній.

Модифікація може бути різною. Це може бути як підвищення, так і зниження, вона може відбутися внаслідок зміни класифікації. Так, у нас на сьогодні діє гармонізована система 2007 року. І цілий ряд країн – члени ЄС, Туреччина й інші – перейшли на гармонізовану систему в 2012 році. Якщо відбувається такий перехід, змінюється класифікація і з’являються нові тарифні лінії. З однієї може з’явитися кілька або, навпаки, кілька переходять в одну. І якщо вони мають різні рівні мит, то потрібно, знову ж таки, сісти за стіл переговорів і визначитися, в який спосіб зберегти баланс.

Більше того, ця товстезна книга – це не наш діючий митний тариф. Це – верхні межі, так звані зв’язані тарифи, більше за які ми зобов’язалися не підвищувати наші діючі мита. Однак навіть якщо внаслідок модифікації величина зв’язаного мита підвищиться, це не означає, що ставки в нашому митному тарифі будуть автоматично змінені. Це все одно має бути здійснено через закон.

– Однак усе одно процедура спрощується – внесення законодавчих змін вже не потребуватиме додаткових міжнародних переговорів та угод?

– Дуже важливе для кожної країни питання – це так званий policy space (дослівно – «простір політики»). Тобто якщо, наприклад, діюче мито становить 2%, а зв’язане – 10%, тоді наш «простір політики» – 8% (по кожній тарифній лінії може бути різне значення). Це означає, що в тих або інших випадках, якщо виникають якісь кризові явища або треба, скажімо, реагувати на якісь структурні зміни в тих чи інших галузях, ми можемо без додаткових міжнародних угод, але все одно через закони модифікувати своє митно-тарифне регулювання.

Тепер з приводу безпрецедентності. Членами ҐАТТ ще до появи СОТ стали приблизно 125 країн, які потім перейшли в СОТ. Україна разом із трьома десятками інших країн вступала вже до СОТ. Можливо, ми свого часу втратили вигідний шанс приєднатися до ҐАТТ ще за радянських часів, але це – вже історія. Але країни, які були членами ҐАТТ, як правило, мають значний policy space, великий ступінь гнучкості.

Ми спеціально проаналізували ситуацію в різних країнах. Наприклад, серед країн, які висловили своє занепокоєння, – не будемо брати бідні країни – Австралія. У неї на сьогодні зв’язаними є 97% тарифів. Ті 3%, що залишаються незв’язаними, – це понад 300 тарифних ліній (якщо взяти до уваги, що в середньому їх близько 10 тис.). Тобто у них узагалі немає жодної межі – вони можуть встановлювати своє мито в будь-який момент на рівні 10%, 100% і навіть 1000% – байдуже. Чомусь вони за собою це право зарезервували. Вони що, не здатні сформулювати свою чітку тарифну політику? Фактично це відповідає тій кількості тарифних ліній, про які ми висловили бажання вести консультації та переговори.

Далі, якщо брати за приклад несільськогосподарські товари – промислові. У нас зв’язаний тариф становить приблизно 4%. Чинні тарифи – 3,5%. В Австралії чинний тариф фактично такий самий, як у нас, а от зв’язаний тариф на промислову продукцію становить у середньому 11%. Тобто простір політики майже втричі більший, ніж у нас.

Або візьмімо Бразилію. Це теж не найбідніша країна. Треба віддати належне – у них усі тарифи зв’язані. Але сільськогосподарські товари зв’язані на рівні 35,4%, а чинні – 10,3%. Для промисловості зв’язані тарифи – 30,7%, чинні – 14,2%.

У тому ж Європейському Союзі рівень зв’язаних тарифів на ті самі сільськогосподарські товари вищий, ніж в Україні. Або, приміром, нині ми ведемо переговори про вільну торгівлю з Туреччиною. Так у них зв’язаних тарифів тільки 50,3%, а решта – незв’язані. Решту вони можуть встановлювати взагалі на будь-якому рівні.

Швейцарія: сільськогосподарський зв’язаний тариф – у середньому 48%. Це майже вп’ятеро вище, ніж у нас. Тому, коли висловлюють здивування, що сталося щось екстраординарне, це означає не помічати колоду у себе в оці. Адже ніхто не робив ніяких заяв, що ми збираємося підвищувати мита, що ми хочемо посилити протекціонізм тощо. Ми хочемо вийти на відверту розмову з країнами – членами СОТ про те, що коли ми свого часу вступали, то розраховували, що завершується Доський раунд, який передбачає подальшу лібералізацію умов світової торгівлі. Ми серйозно лібералізували доступ на свій ринок. І навіть якщо на всі позиції, які ми заявили, ми підвищимо своє мито вдвічі, наш середній тариф збільшиться усього на 0,2%, тому що це насправді дуже незначна кількість тарифних ліній.

– Тобто 350 – це небагато?

– Їх реально 371. Але загалом у нас понад 11 тис. тарифних ліній, тому у відносному вимірі – це справді зовсім небагато. А 85 сторінок тому, що дуже детально описано усі позиції.

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007