WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ЗВТ З ЄС: ДУЖЕ ЗБАЛАНСОВАНІ РЕЗУЛЬТАТИ НА КОРИСТЬ УКРАЇНИ

Європейська делегація: крайній праворуч за столом - Руперт Шлегельмільх.
З українського боку: посередині - Валерій Пятницький.
З європейського боку: Філіп Кюіссоно, попередній глава делегації, не втримався від зауважень (тягнеться ззаду).
Валерій Пятницький: "Дякуємо за дуже конструктивну позицію".

25.06.11

У п’ятницю, 24 червня в Києві завершився 17-й раунд перемовин про створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. Підбиваючи його підсумки, член європейської делегації Ніколя Верле з генерального директорату з сільського господарства Єврокомісії сказав: «Результати дуже збалансовані. Хоча, збалансовані більше на вашу користь». Голова українських переговорників Валерій Пятницький не заперечував: результати й справді, хороші.

Щоправда, оцінюючи на чию користь результати, він запропонував поглянути на бар’єри, які все ж залишились на шляху українських товарів і послуг на європейській ринок. Заступник міністра економіки порівняв їх з неприступними середньовічними замками, на які так багата Європа.

Європейців наче підмінили
Справді, читачі, які слідкують за висвітленням переговорів про ЗВТ на нашому сайті, можливо, пам’ятають про напружену атмосферу, зокрема, 15-го раунду перемовин. Натомість цього разу всі були усміхнені й задоволені.

На цьому раунді вдалося узгодити більшість питань, зокрема, з торгівлі сільськогосподарськими товарами. «У деяких випадках ми б воліли 5-річні перехідні періоди замість запропонованих вами 10-річних, але ми відкриті для обговорення», – зауважив Н. Верле.

Нині «відкриті для обговорення» європейці раніше наголошували переважно на «червоних лініях», за які в жодному разі не можна заступати. Виявилось, що іноді можна, якщо дуже постаратися. Недарма Валерій Пятницький у кінцевому слові щиро подякував європейським колегам за «дуже конструктивну позицію».

Valeriy нічого не подарує
Три з половиною роки перемовин сприяли налагодженню між переговірниками з обох боків простих привітних стосунків. « Valeriy » (Валерій), звертається до В. Пятницького новий голова європейських переговірників Руперт Шлегельмільх, голова управління в генеральному директораті Єврокомісії з торгівлі. Руперт – вже третій за ці роки очільник делегації ЄС, а з нашого боку – незмінний Valeriy .

В. Пятницький не пропускає жодної нагоди внести в угоду якнайбільше застережень, які б відповідно до зміни ситуації надавали Україні можливість корегувати домовленості. Щойно стало відомо про те, що Хорватія дістала «зелене світло» на вступ в ЄС, він одразу ж зажадав додати в текст статтю про врахування інтересів України за можливого розширення ЄС. Треба було бачити при цьому обличчя європейців – мінімум ентузіазму і якась приреченість в очах: мовляв, не хочеться, та доведеться.

Крім того, в угоді передбачена стаття про те, що через певний час її положення можуть переглядатись.

Що далі
Наступний, 18-й раунд домовились провести наприкінці вересня. Але графік роботи напружений – в таблиці оперативних завдань проти кожного пункта – близькі дати: до 15 липня, до 30 липня, до 2 вересня.

11–12 липня в Брюсселі пройдуть проміжні консультації про «специфічні (читай – до кінця не узгоджені, ред.) питання»: послуги, експортні мита, промислові тарифи тощо.
Група «енергетиків» наприкінці липня в Києві спробує «дотиснути» енергетичні розбіжності.

І тоді… Як сказав Р. Шлегельмільх, « we are moving to the final phase » – «ми рухаємось до кінцевої фази».

Хто спізнився, той не встиг
І в такому темпі рухаємось, що цілком імовірно підпишемо угоду про ЗВТ з ЄС раніше, ніж наш великий північний сусіда вступить у СОТ.

Глобально ми звісно ж, хотіли б бачити Росію в СОТ і грати за єдиними правилами. Та на відміну від європейців з американцями, нам це не горить, ми могли б і почекати, бо Росія – нам прямий конкурент у такій, скажімо, важливій статті торгівлі з Європою, як зерно. І поки Москва поза межами СОТ, вона змушена завозити своє зерно в ЄС за тарифною ставкою мита, що в кілька разів перевищує нашу, як члена СОТ. Коли ж до сотівської тарифної квоти додасться ще чимала безмитна, виторгувана нашими переговірниками в рамках ЗВТ – маємо реальний шанс посунути Росію і вкорінитись на європейському ринкові.

Що ж, на Росію ми впливати не можемо – нинішній уряд не скористався своїм правом, як члена СОТ, виторгувати в Росії поступки при вступі – тому треба самим прискорюватись і не зівати, на те ярмарок!

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007