WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ПРО ЗЕРНО ТА РИНОК ЗЕРНА В УКРАЇНІ

28.04.11

Після того, як зняли з розгляду сумнозвісний законопроект 8053, зернотрейдерів лякають новою «жахачкою»: законопроектом №8163 про внесення змін до Закону України «Про зерно та ринок зерна в Україні» (щодо експорту зерна за зовнішньоекономічними договорами (контрактами).

Про наслідки державної монополії на форвардні закупівлі та інших положень проекту йшлося 20 квітня на «круглому столі» «Чи готові трейдери брати участь у фінансуванні виробництва зерна в Україні?»

«Хліб Інвестбуд» викупив мізерні обсяги пшениці – 507,4 тис. тонн, хоча до кінця посівної залишився місяць Ці темпи вказують на провал запропонованої парламентом форвардної системи закупівель і відмову аграріїв співпрацювати з оператором.

Станом на 21 квітня «Хліб Інвестбуд» уклав 696 форвардних контрактів закупівлі пшениці. Цього дуже мало, щоб говорити про готовність сільгоспвиробників співпрацювати з монополістом на запропонованих умовах. «В Україні 15 тисяч сільгосппідприємств і 40 тисяч фермерських господарств. Порівняйте лишень цифри – 55 тисяч підприємств і тільки 700 контрактів за півтора-два місяці. Це говорить лише про те, що форвардна торгівля в Україні розвиватися не буде», – сказав генеральний директор Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа під час «круглого столу», присвяченого темі готовності трейдерів укладати форвардні контракти за правилами законопроекту.

Сільгоспвиробники заявляють про те, що їх не влаштовують умови співпраці з монополістом, і наполягають на конкурентному ринку, коли вони зможуть обирати, з яким зернотрейдером працювати і на яких умовах. «Я ніколи не співчував трейдерам – ми з ними завжди були з різних боків барикад. Та ми бачимо, що відбувається, до чиїх кишень ідуть кошти від форвардів. Точно не до наших. Тому я абсолютно проти того, щоб держава створювала монополію. У нас є 9-10 великих трейдерів, які створили олігополію. Нехай уже краще олігополія, ніж державна монополія», – вважає Євген Соловчук, генеральний директор компанії «Енерготерра» (Кіровоградська обл.).

«Ми працювали за форвардними контрактами з такими компаніями, як «Волари», «Серна», «Кернел». Це була нормальна співпраця, базована на довірі. Мені не зрозумілий нинішній ґвалт. Думаю, що форвард з монопольною компанією вигідний тільки не чистим на руку бізнесменам», – говорить Петро Гадз, голова правління ТОВ «Бучач» (Тернопільська обл.)

Глава громадського об’єднання «Селянський фронт» Аркадій Корнацький вважає, що форвардними закупівлями держава прагне відволікти увагу аграріїв від теми провального експорту, через який селяни недоотримали величезний обсяг коштів, і який і далі ламає створену схему постачання. «Нинішня ситуація не має жодного стосунку до цивілізованих механізмів форвардних закупівель. Держава намагається схилити зернотрейдерів до фінансування сільгоспвиробництва, та чому вони мають це робити, якщо їхнє завдання в тому, щоб купувати у нас зерно і продавати його на зовнішні ринки?» – говорить він.

Слід відзначити, що форвардна практика могла б виправдати себе, та не в українських реаліях і не на тих засадах, які пропонує законопроект №8163. 2010 року зернотрейдери кредитували селян на загальну суму 4 млрд. грн., що відшкодувало чверть потреби на весняну сівбу. 2,7 млрд. грн. надали селу великі зернотрейдери. «Компанія «Суфлє» – 106 млн., «Бунге» – 700 млн., «Серна» – 120 млн., «Топфер» – 100 млн., «Нібулон» – 138 млн. і цей список можна продовжити», – говорить гендиректор Української аграрної конфедерації Сергій Стоянов.

Трейдери готові співпрацювати з фермерами і роблять це, та виконати умову 100% передоплати зерна, як вимагає законопроект №8163, вони не зможуть хоча б тому, що ціна врожаю становить близько 70 млрд. грн. Така сума не до снаги навіть усім трейдерам, які працюють на ринку. На думку гендиректора «Кернел-Трейд» Костянтина Литвинського, право на експорт не можна ставити у залежність від фінансування сільгоспвиробників. «Конкурентне середовище, відсутність преференцій та рівні умови для всіх учасників ринку – це те, що сприяє розвиту сільського господарства» – каже Литвинський.

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007