WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ПЕРЕГОВОРИ З ЄС ПРО ЗВТ: КОЖЕН ПРО СВОЄ

Філіп Кюіссон - керівник підрозділу генерального директорату Європейської Комісії з торгівлі, голова делегації ЄС на переговорах з Україною про зону вільної торгівлі.
Пітер Балаш - заступник директора генерального директорату Європейської Комісії з торгівлі.
Валерій Пятницький - голова української делегації на переговорах з ЄС про зону вільної торгівлі.

09.02.11

Вчора на стартовому пленарному засіданні 15-го раунду перемовин з ЄС про вільну торгівлю керівники делегацій обмінялися заявами і виклали своє бачення стану справ. З огляду на те, що ці декларації мають слугувати відправною точкою для переговірників у подальшій роботі, можна наперед сказати, що нинішній раунд проривом не стане.

До 3-ї річниці від початку перемовин – з новими досягненнями

Усе починалося мирно. У вступній промові керівник українських переговірників заступник міністра економіки Валерій Пятницький запропонував застосувати в одному з найважливіших питань переговорів, доступу до ринку товарів, так званий «пакетний підхід», обговорювати зниження тарифів у комплексі з іншими проблемами, зокрема, захистом географічних зазначень, на якому так наполягають європейці.

Крім того, В.Пятницький нагадав, що у лютому (18 лютого) виповнюється три роки від початку переговорів про зону вільної торгівлі, та запропонував відзначити цю річницю поступом у переговорах.

Європейські «ред лайнз» і наші «бенефітс»

Треба сказати, що офіційним керівником європейських переговірників, як видно з повідомлення Представництва ЄС в Україні, відтепер є Філіп Кюіссон, але на пленарному засіданні від імені ЄС говорив вищий посадовець – заступник директора генерального директорату Єврокомісії з торгівлі Пітер Балаш.

Пітер уже не вперше приїздить в Україну з метою прискорити переговори, але діє при цьому тільки методом батога, забувши про пряника. От і вчора він одразу ж почав із «виховної хвилинки», заявивши, що після того, як Україна на найвищому рівні підтвердила свої наміри якнайшвидше завершити переговори про ЗВТ, вони сподівалися на їх прискорення, але цього не сталося. Більше того, він здивований претензіями українців на лібералізацію торгівлі в аграрному секторі, адже ЄС одразу попереджав, що має свої «ред лайнз» ( red lines) , «червоні лінії», які за жодних обставин не перетне. В усіх угодах ЄС про вільну торгівлю ці «ред лайнз» лишаються недоторканими.

Принагідно Пітер повторив улюблений приспів європейських чиновників про численні «бенефітс» ( benefits) – переваги, які отримає Україна від виходу на величезний, понад півмільярдний європейський ринок. Ці переваги, мовляв, незрівнянно більші, ніж ті, що дістане ЄС на українському ринку.

Спрощено позиція європейців за Пітером Балашем зводиться до того, що,: аграрний сектор вони не відкривають зовсім, натомість торгівлю промисловими товарами, включно з автомобілями, треба відкрити повністю; в окремому розділі про енергетику треба зафіксувати наші найширші гарантії щодо їхнього доступу, водночас енергія не є з європейського погляду ні товаром, ні послугами, а отже не підлягає взаємній лібералізації. І ще, усі скількись там сотень географічних зазначень ЄС ми маємо беззастережно захищати у себе від зазіхань як власних, так і інших, неєвропейських, виробників.

Ми не Чилі, й не Корея, ми інші

Однак керівник української делегації Валерій Пятницький не був налаштований мовчки слухати повчання. Він одразу ж спростував міфічні «бенефітс», якими, за дуже розвиненої системи нетарифних бар’єрів у ЄС, нам скористатися буде так важко, що аж неможливо. «Ми знаємо, що в ЄС є великий досвід угод про вільну торгівлю, однак так склалося, що ми інші», – повідомив він європейцям. Україна – аграрна країна, і не треба нас підманювати вільним експортом промислових товарів, автомобілі ми вам не продаватимемо, а зерно можемо й хочемо.

Якщо говорити про досвід ЗВТ, вже укладених ЄС з Чилі, Південною Кореєю або іншими, ви ж самі анонсували, що з Україною перша такого формату – всеосяжна й глибока угода, хіба є ще якась країна, яка так глибоко адаптує своє законодавство до європейського в рамках перемовин про ЗВТ?

Слабкі сторони сторін

На це П.Балаш не мав, що відповісти В.Пятницькому. Але й український керівник не мав чим крити, коли європейський чиновник нагадав про наші обмеження на експорт зерна. «Ви хочете лібералізації, щоб продавати більше у хороший рік і водночас, зберегти за собою право обмежувати експорт, коли заманеться», – дорікнув П.Балаш.

Хоч там як, а зближення позицій на цьому пленарному засіданні не відбулося. Почекаймо до кінця тижня.

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007