WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ХЛІБ УСЬОМУ ГОЛОВА, ТОМУ ДО НЬОГО ТРЕБА З РОЗУМОМ…

10.08.10

Спочатку про російську заборону на експорт зерна: «В економіці, один важливий урок полягає в тому, що часто очевидне перестає бути таким, якщо врахувати зовнішній ефект. Хоч якою логічною здається з першого погляду заборона на експорт за цих обставин, вона натомість швидше значно погіршить ситуацію, зокрема, ймовірно, й для самої Росії», – вважає директор групи перспектив розвитку Світового Банку Ганс Тіммер. За його словами, ембарго надовго може зруйнувати довіру імпортерів до Росії, як до надійного постачальника. Тепер до України.

Експорт зерна з України заблокований, хоч уряд вказівок не давав
Через «ряд тимчасових заходів щодо посилення контролю за здійсненням експорту зернових культур», впроваджених Держмитслужбою, втрати експортерів зерна сягають понад 1 мільйон доларів, зернотрейдери звертаються з відкритим листом до Президента і Прем’єра, «вважаючи поточний стан на зерновому ринку України надзвичайним», а профільний віце-прем’єр Слаута заявляє, що ніяких вказівок на обмеження експорту уряд не давав, зернотрейдери, мовляв, шантажують уряд, домагаючись повернення ПДВ (от нахаби!).

Дешевше втратити гроші, ніж репутацію
За цих обставин, деякі «експерти» договорились до того, що ембарго, мовляв, було б вигідно експортерам, які відтак могли б розірвати укладені раніше за низькою ціною контракти, посилаючись на форс-мажор. Це логіка поганого учня, що радіє можливості прогуляти урок через хворобу вчителя, не замислюючись про наслідки свого недонавчання.

Після короткотермінової паніки на біржах внаслідок російського ембарго, ситуація стабілізувалась, оголосили про великі резервні запаси зерна, і Світовий Банк висловив сподівання, що скорочення експорту через російське ембарго буде відшкодовано коштом інших експортерів, от хоча б США. Але чому б і не України?

Утримати внутрішні ціни, підвищуючи світові неможливо
Наслідком російського ембарго стало підвищення світових цін на зерно, особливо, на пшеницю, адже Росія була третім світовим експортером пшениці з часткою 12%. «Що це означає для намагання Росії утримати внутрішні ціни під контролем? – запитує Ганс Тіммер. – Воно наразі спричиняє протилежний результат. У кінцевому рахунку, воно призводить до того, що на тлі стрибка міжнародних цін, утримати внутрішню ціну буде дуже важко. Навіть, якщо заборона на експорт буде повною, російські фермери однаково намагатимуться притримати зерно, щоб заробити на високих світових цінах, коли знімуть ембарго. Простий урок полягає в тому, що забороняти експорт, водночас роблячи його вигіднішим, не дуже зрозуміла політика».

Щоправда, «логіка» і «зрозуміла політика» – це не про нас. А якщо злі фермери притримуватимуть зерно, у комуністів є давно перевірений рецепт: експропріація. А Тіммер і не здогадався…

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007