WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

КРІСТІНН Ф. АРНАСОН: УГОДИ ПРО ВІЛЬНУ ТОРГІВЛЮ - ЦЕ ДУЖЕ КОРИСНО

05.05.10

Посол Ісландії при міжнародних організаціях у Женеві Крістінн Ф. Арнасон очолює делегацію Європейської асоціації вільної торгівлі (ЄАВТ) на переговорах про вільну торгівлю з Україною. Ми зустрілися з ним зранку в п’ятницю, в останній і, як з’ясувалось, вирішальний день перемовин.

З огляду на членство України в СОТ і переговори про зону вільної торгівлі (ЗВТ) з ЄС, яка мета перемовин з ЄАВТ, чи можемо ми лібералізувати нашу торгівлю ще більше?

– Так, переговори про вільну торгівлю мають на меті так званий «ҐАТТ+» і «ҐАТС+» формат, що означає більше лібералізацію, ніж та, що країна має, як член СОТ. То ж у сфері товарів – промислових і сільськогосподарських, і у сфері послуг ви отримуєте між країнами ЗВТ більше.

Яких переваг для країн ЄАВТ ви очікуєте від ЗВТ з Україною?

– Угоди про вільну торгівлю орієнтовані на довгу перспективу. Всі наші країни мають певний експорт та роблять інвестиції, але ми бачимо можливості збільшити їх. Наприклад, Норвегія та Ісландія експортують в Україну рибу, і ми бачимо можливість збільшити цей експорт у майбутньому. Так само й Швейцарія. ЄАВТ уже має кілька десятків угод про вільну торгівлю, і з досвіду ми знаємо, що коли угода набуває чинності, торгівля зростає. Бо набувають чинності нижчі тарифи, а також починають діяти взаємно узгоджені правила гри – ви маєте більше довіри один до одного, бо домовились, що можна і чого не можна робити. Це дуже корисно, укладати угоди про вільну торгівлю. Зростає торгівля і співпраця між країнами. Ми робили дослідження, маємо статистичні дані. Це корисно для обох сторін, адже це двосторонній процес лібералізації.

Отже, йдеться не тільки про тарифи, а й про певні правила торгівлі, інвестицій, державні закупівлі тощо?

– Так, звісно, зниження тарифів на товари й послуги, але також і правила, як ви працюєте, як співпрацюєте у торгівлі.

Але ж з ЄС Україна веде перемовини приблизно у тому ж форматі, про те ж саме. І ви, як члени Європейської економічної зони (крім Швейцарії, ред.), мабуть, могли б мати те ж саме і без переговорів, дочекавшись закінчення наших перемовин з ЄС.

– У нас є досвід переговорів з ЄС, це забирає чимало часу. Зазвичай з нами домовлятись швидше, бо вам доводиться зважати лише на 4 країни, а в ЄС їх 27. У нас є угоди про вільну торгівлю з країнами, які мають їх і з ЄС, але чимало таких, з якими ЄС хотів би домовитись, але це складніше, ніж з нами.

Як пройшов цей раунд, ви закінчили переговори?

– Ви мали б запитати мене про це наприкінці дня. Сьогодні дуже важливий день, ми вже зробили багато, залишилось кілька питань, але вони найскладніші. Ситуація виглядає доволі обнадійливо. Але справу не зроблено, доки вона не закінчена. Обидві сторони сподіваються завершити сьогодні, з огляду на те, що підписання угод зазвичай відбувається на засіданні Ради міністрів ЄАВТ, яка збирається двічі на рік. Найближче засідання 24 – 25 червня, в Ісландії. І ми сподіваємось, що завершивши сьогодні, підпишемо угоду в червні. Бо якщо ні, це затягнеться.

До того ж, це буде святкова Рада!

– Так, це дуже важливе засідання, ми відзначатимемо 50-річчя ЄАВТ.

Здається, на цьому засіданні ви збираєтесь підписати угоду з Перу?

– Так, з Перу ми доволі давно закінчили переговори і вже узгоджено підписання 24 червня. Я дуже сподіваюся, що цього дня ми підпишемо дві угоди про вільну торгівлю.

Ви начебто закінчили переговори з Перу ще 2008 року, чому ж так довго відкладали підписання?

– Коли ви закінчуєте перемовини, залишаються певні формальності, юридичні доведення текстів. У випадку з Перу це забрало в нас незвично багато часу. Зазвичай усе відбувається швидше.

З Україною ми намагаємось зробити все від нас залежне, щоб узгодити якнайбільше і залишити якнайменше, для того, щоб підготування до підписання не забрало багато часу і можна було поставити підписи у червні в Рейк’явіку.

На вашу думку, підписання угоди з ЄАВТ послужить добрим сигналом для ЄС?

– Висловлюючи особисту думку скажу, що ЄС, звісно ж, уважно слідкує за тим, що ми робимо. Бо в них є міжнародні компанії, які конкурують з нашими, і це створює певний тиск, підганяє їх у переговорах. З цього погляду, якщо ми завершимо сьогодні, це корисно для України і може послужити хорошим стимулом для ЄС.

Українські аграрії нещодавно звернулись до Міністерства економіки та Міністерства аграрної політики України, закликаючи не забувати в переговорах про інтереси українських виробників. Як ви вважаєте, ця угода може нашкодити нашому сільському господарству чи іншим галузям?

– Якщо ви поглянете на членів ЄАВТ – це маленькі країни, з невеликими обсягами аграрного експорту, натомість ми багато імпортуємо.

А швейцарська сільськогосподарська продукція?

– Справді, Швейцарія чимало експортує, але переважно на ближні ринки, до країн ЄС. Тут, я думаю, певне непорозуміння, українським виробникам це ніяк не загрожує.

До того ж, в рамках переговорів Швейцарія запропонувала Україні двосторонній договір про співпрацю. У багатьох аграрних царинах Швейцарія – дуже передова країна, і українські сільгоспвиробники можуть багато чому навчитися в неї. Саме це й пропонує Швейцарія – співпрацю і певну технічну допомогу.

Ви справді можете уявити собі українські товари на ринках країн ЄАВТ? Ви бачили їх у продажу де-небудь в Ісландії чи в Швейцарії?

– Я працюю в цьому бізнесі вже дуже давно, тут найважливіше – особисті контакти.

Навіть не якість?

– Звісно, якість, але особисті взаємини – дуже важлива річ. Якщо ви маєте щось якісне продати, а щодо ціни – ви дуже конкурентоспроможні, чому ж ні? Всі наші країни імпортують сільськогосподарські товари з усього світу – вина та інші продукти. Завершимо переговори, і коли угода набуде чинності, це примножить контакти і допоможе просувати українські товари.

Післямова

Ця розмова відбувалась 30 квітня вранці. Ввечері, як ми вже писали, переговори завершились з кількома нерозв’язаними питаннями і бажанням встигнути підписати угоду 24 червня. Переговірники свою справу зробили, як ми зрозуміли, тепер усе залежить від політиків.

Бесіду вела Марина Марченко

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007