WTO eng укр
Архів
Загрузка календаря...
Home
пошук »

ПЕРЕМОВИНИ З ЄС: ЖОЗЕ ТЕЙШЕЙРА СПОДІВАВСЯ БІЛЬШОГО. МИ ТАКОЖ

Голови делегацій - європейської - Єва Сіновьєц та української - Валерій Пятницький (у центрі) перед початком перемовин.
Єва Сіновьєц: навіть і не знаю, що робити з цими непоступливими українцями...
Директор департаменту торговельних переговорів та співробітництва з СОТ Володимир Олегович Балута.
Заступник директора департаменту торговельних переговорів та співробітництва з СОТ Лідія Василівна Мельник.
Начальник відділу Центру обробки запитів країн - членів СОТ Олександра Володимирівна Оніщук.

02.02.09

У п’ятницю, 30 січня, коли в Києві завершувались переговори про зону вільної торгівлі з ЄС, голова представництва Європейської Комісії в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра вже заявив у Львові, що їхні результати «не виправдали наших сподівань».

Перемовини, як ми вже писали, справді просуваються нелегко, але просуваються. І 5-й раунд переговорів про вільну торгівлю також приніс свої результати. «Обидві сторони, – говориться у спільній заяві, – відзначають поступ, досягнутий у цьому раунді в обговоренні проектів текстів» майбутньої угоди. Щоправда, «переговори просуваються по-різному залежно від розділу».

За принципом Вінні-Пуха
Розчарування ж європейського чиновника, викликало, ймовірно, небажання України на відповідну тарифну пропозицію ЄС одразу ж лібералізувати і свої тарифи. Втім щедрість пропозиції європейців одразу ж викликає сумніви, варто лишень поглянути на нинішні рівні, з яких починається відлік зниження. Зокрема найвищий рівень митних тарифів на сільськогосподарську продукцію в Україні – 20%, натомість в ЄС такий тариф – один з найменших, а деякі сягають і 500%! А знижувати будемо з однаковою швидкістю? Це вже за принципом Вінні-Пуха: «спочатку з’їмо твоє, а потім – кожен своє».

Відверто кажучи, «нашого» вже трохи «під’їли» – адже на переговорах про вступ у СОТ ЄС наостанок обіймав дуже жорстку позиції, виторговуючи найкращий доступ на український ринок для своїх країн-членів. Настав час виявити взаємність і відкритися для України. Адже попри всю привабливість півмільярдного європейського ринку, лібералізація мит на, скажімо, банани, мало цікавить наших виробників.

Треба з шефом порадитись
Спроби «зважаючи на болісні питання обох сторін спробувати екстраполювати погляди на майбутнє», як запропонувала на першому засіданні Єва Сіновьєц (голова делегації ЄС) були не надто успішними ще й тому, що мандат європейської делегації виявився завузьким для компромісних рішень. Європейці були не готовими реагувати на нові пропозиції української сторони – наприклад, відкласти узгодження болісних для обох тарифних ліній до спеціальних консультацій, і просуватися вперед по інших.

Переговори – це лише 1% того, що треба зробити
Сторони домовилися провести до кінця року ще чотири раунди переговорів. Наступний заплановано на 1 квітня в Брюсселі.

Однак «переговори, як такі, - за словами голови української делегації заступника міністра економіки Валерія Пятницького – це 1% від того, що треба зробити». Тому не варто приділяти забагато уваги саме переговорам, адже наша далека стратегічна мета – членство в ЄС, «ми не торгуємось, а інтегруємось». Від того, наскільки успішно й швидко і залежатиме успішне укладення угоди про асоціацію, частиною якої має стати угода про вільну торгівлю.

читайте також
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007