WTO eng укр
Home
пошук »

Швейцарія

Швейцарський прапор
І символи Швейцарії: емментальський сир,
сейфи у швейцарському банку,
швейцарський годинник "Breguet" на руці у патріарха Московського Кирила,
і звісно ж, Світова організація торгівлі!

1 серпня Швейцарія відзначає національне свято. Його запровадили тільки 1891 року, а неробочим днем для всіх швейцарських трудоголиків він став тільки 1993 року. Але подія, що її святкують швейцарці цього дня сталася понад 700 років тому – 1291 року три перші кантони об’єднались у конфедерацію та поклялися разом захищатися від зовнішніх ворогів. Клятва поклала початок чудовій країні, яку цього року американський журнал «Форбс Тревелор» визнав найбезпечнішою для життя.

Завдяки географічному розташуванню з транзитними шляхами через Альпи територія сучасної Швейцарії приваблювала європейських володарів завжди. Країна формувалась поволі, поступово реґіони об’єднувались у вільну конфедерацію, підтримуючи один одного. Тільки 1848 року Швейцарія оформилась як більш централізована федеративна держава. Адміністративно країна складається з 26 кантонів. Населення – 7,6 млн.

Ретороманська

Швейцарії чотири офіційних мови: французька, німецька, італійська і ретороманська (романшська), яку часом забувають. Цією рідкісною романською мовою говорять у Швейцарії близько 39 тис. осіб переважно у кантоні Ґраубюнд.

Торгівля

Швейцарська економіка завжди базувалась на вільній торгівлі з низькими імпортними митами і фактично без імпортних квот, за винятком аграрної продукції. Хоча й у цьому секторі останніми роками відбулося послаблення обмежень внаслідок домовленостей з ЄС.У деяких галузях експортується понад 90% товарів і послуг.

Найвідоміші у світі швейцарські товари – годинники, шоколад і сир, хоча понад половину експортних надходжень країни забезпечують електротехніка, машинобудування та хімія.

Швейцарія веде першість у постачанні ткацьких верстатів, паперового й друкарського обладнання, металоверстатів, ліфтів та ескалаторів, пакувального обладнання, зубчастих залізниць. Втім, чимало компонентів для цих товарів наразі виробляються закордоном.

Консультаційні послуги, страхування й туризм – також статті експорту.

Найбільший торгівельний партнер Швейцарії – країни ЄС. 2005 року 62,3% експорту продавалось в ЄС і 80% імпорту надходило з країн ЄС.

Кожна третя комп’ютерна миша, продана у світі, виробляється швейцарською компанією «Logitech». Третина найсучаснішого ткацького обладнання, що продається у світі, походить з Швейцарії. Дев’ять з десяти наконечників для кулькових ручок вироблені на швейцарському обладнанні. Швейцарська компанія «Microcut» революціонізувала точне машинобудування, розробивши нову автоматичну систему. Електричний мікродвигун усередині Патфайндера, робота, що досліджував поверхню Марса, вироблений швейцарською компанією «Maxon».

Сир

Те, що закордоном зазвичай називають «швейцарським сиром» – насправді, найвідоміший з швейцарських емментальський сир. Отвори в сирі залишають після себе бульбашки вуглекислого газу, які утворюються при повільному визріванні сиру. Але доводиться спростувати міт: більшість швейцарських сирів не мають дірок.

Годинники

Як банки, сир і шоколад, «швейцарські годинники» слугують характеристикою високої якості. Центри годинникарства зосереджені переважно у західній Швейцарії, вздовж дуги, сформованої горами Юри, що простяглися від Женеви на півдні до Базеля на півночі. Заради туристичної привабливості ця територія дістала назву Долина годинників.

Годинникарство у Швейцарії розпочалося в Женеві всередині XVI століття певною мірою завдяки Кальвіну, великому реформатору церкви і поборнику точності. Він заохочував переслідуваних на батьківщині французьких протестантів (гугенотів) переселятися в Женеву, яка була тоді протестантським оплотом. Чимало багатих протестантів перебралися тоді до Женеви, вони започаткували годинникарство і заклали славнозвісну банківську систему Швейцарії.

Позначення « Swiss made » – зроблено в Швейцарії – суворо реґламентовано законом і свідчить про те, що механізм і сам годинник зібрані у Швейцарії, і щонайменше 50% деталей механізму також виготовлені у Швейцарії.

Близько 95% годинників, вироблених у Швейцарії експортується. Годинники – третя за вартістю стаття експорту країни після продукції хімічної та машинобудівної галузей. Найбільше швейцарських годинників продається в Гонконґ, США, Японію, Францію та Італію. 2008 року Швейцарія експортувала годинників на суму близько 14,5 мільярдів доларів.

Але найточніший годинник у Швейцарії – атомний «FOCS-1»– виготовлений 2004 року. Він стоїть у Федеральній метрологічній службі в Берні. За 30 мільйонів років він не відхиляться більше, ніж на 1 секунду!

Швейцарія та Україна

Наші торговельні відносини з Швейцарією за п’ять місяців поточного року адекватно відображують загальну тенденцію скорочення імпорту: імпорт швейцарських товарів в Україну скоротився за січень – травень 2009 року майже на 75%! Натомість експорт збільшився майже на третину. Загальний товарообіг 2008 року становив 2 мільярди доларів. Головні статті українського експорту в Швейцарію – сировина, металургійна та сільськогосподарська продукція, нафтопродукти, добрива. В імпорті переважають засоби захисту рослин, ліки, устаткування, прилади, верстати. Швейцарія – один з найбільших споживачів українських послуг – четверта після Росії, Великої Британії та Кіпру (2008).
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007