WTO eng укр
Home
пошук »

Головні угоди

Угоди СОТ

Світова організація торгівлі (СОТ) – єдина міжнародна організація, яка опікується правилами торгівлі між державами. Ці правила визначені шляхом переговорів між більшістю торговельних держав і закріплені угодами, ратифікованими парламентами країн-членів.

Угоди, ухвалені внаслідок Уруґвайського раунду багатосторонніх переговорів є основою сучасної системи СОТ. Зараз ведуться подальші переговори, розпочаті згідно з рішеннями Конференції міністрів у Досі в листопаді 2001 року.

Таблиця змісту книги «Результати Уруґвайського раунду багатосторонніх торговельних переговорів: тексти офіційних документів» містить довгий перелік з близько 60 угод, додатків, рішень і домовленостей. Та всі вони укладаються в структуру з шести головних частин: основна угода – Угода про заснування СОТ (Марракеська угода); угоди про кожну з широких сфер торгівлі, які охоплює СОТ (товари, послуги та інтелектуальна власність); врегулювання суперечок; і огляди торговельної політики країн-членів.

Угоди щодо двох найбільших сфер торгівлі – товарів і послуг – мають схожу троїсту структуру:

  1. Спочатку широкі принципи, сформульовані у відповідно: Генеральній угоді з тарифів і торгівлі (ҐАТТ) для товарів і Генеральній угоді про торгівлю послугами (ҐАТС) . (Третя сфера, також належить до цієї категорії, однак Угода про торговельні аспекти прав інтелектуальної власності (ТРІПС) наразі не має додаткових частин.)
  2. Додаткові угоди й домовленості, в яких розглядаються особливі вимоги щодо окремих галузей чи напрямків.
  3. Насамкінець, довгі докладні розклади (чи списки) зобов ’ язань окремих країн щодо доступу до їхніх ринків певних імпортних продуктів чи постачальників послуг.

Угоди СОТ, до яких приєднуються всі нові члени


Загальна

Марракеська угода про заснування СОТ

 

Товари

Послуги

Інтелектуальна власність

Основні принципи

Додаток 1А: ҐАТТ

Додаток 1В: ҐАТС

Додаток 1С:ТРІПС

Додаткові деталі

Інші угоди й домовленості про торгівлю товарами

Домовленості про торгівлю послугами

 

Зобов’язання про доступ до ринку

Розклади зобов’язань країн

Розклади зобов’язань країн (та винятків з режиму нації найбільшого сприяння)

 

Врегулювання суперечок

Додаток 2: Домовленість про правила й процедури врегулювання суперечок

Прозорість

Додаток 3: Механізм перегляду торговельної політики

Додаткові угоди

Ще одна група угод, так звані «Багатосторонні торговельні угоди» (Додаток 4), підписані не всіма членам СОТ: угода про торгівлю цивільною авіатехнікою та угода про державні закупівлі.

Див. також Угоди системи СОТ 

Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007