WTO eng укр
Home
пошук »

Доський раунд розвитку

На Четвертій конференції міністрів у Досі (Катар) в листопаді 2001 року уряди країни СОТ вирішили розпочати новий раунд переговорів. Вони домовились працювати також і по інших напрямках, зокрема, щодо виконання чинних угод. Всі питання порядку денного нових переговорів дістали назву Доський раунд розвитку.

Доська декларація міністрів визначає порядок денний Доського раунду та інші напрями подальшого розвитку багатосторонньої торговельної системи.

Переговори відбуваються у Комітеті з торговельних переговорів та його підрозділах. Це зазвичай або постійні ради чи засідання комітету в «спеціальних сесіях» або спеціально створені переговорні групи. Інша діяльність у рамках робочої програми проводиться в інших радах і комітетах СОТ.

Переговори на рівні міністрів відбувались далі у Канкуні 2003 року, у Женеві 2004 року, у Гонконгу 2005 року і в Женеві 2006 та 2008 рр.

Після Дохи

П’ята конференція міністрів у Канкуні (Мексика) у вересні 2003 року мала оцінити здобутки й визначити шляхи завершення переговорів. Але вона була затьмарена незгодою з питань сільського господарства, зокрема, бавовни, і зайшла в безвихідь щодо так званих «сінґапурських тем» (торгівля й конкуренція, торгівля й інвестиції, прозорість державних замовлень і сприяння торгівлі), на обговоренні яких наполягали розвинені країн. Просунутись з цих питань вдалося тільки в липні 2004 року завдяки ухваленню низки рішень в Генеральній раді (так званий «липневий пакет»), згідно з якими з чотирьох «сінгапурських тем» у порядку денному Доського раунду залишилася тільки одна – сприяння торгівлі.

Початково визначений кінцевий термін для завершення переговорів – 1 січня 2005 року – прогаяли.

Шосту конференцію міністрів у Гонконгу (грудень 2005 року) можна вважати напівуспіхом. Тоді країни-члени неофіційно вирішили закінчити їх до кінця 2006 року.

Влітку 2006 року міністри й глави делегацій зібрались у Женеві на інтенсивні переговори про проекти угод або так звані «модальності» з торгівлі сільськогосподарськими й промисловими товарами. Та наприкінці липня переговори зайшли у безвихідь і зупинились. Генеральна рада на засіданні 27 – 28 липня 2006 року підтримала рекомендацію генерального директора СОТ Паскаля Ламі призупинити переговори.

Станом на сьогодні

У липні 2008 року неформальна конференція міністрів у Женеві, яка тривала дев’ять днів без перерви і мало не завершилася проривом, зрештою зірвалась. Через понад рік у Делі міністри вирішили відновити переговори. Наразі вони важко просуваються відповідно до розробленої Секретаріатом СОТ дорожньої карти.Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007