WTO eng укр
Home
пошук »

Ісландія

Ісландія, вид з космосу (НАСА).
Ісландський парламент - Альтінґ.
Виверження найстарішого у світі Великого гейзера в долині Хаукадалур, Ісландія.
Найпотужніший в Європі водоспад Деттіфосс у північній Ісландії.
17 червня – національне свято Ісландії, це і День республіки, і День конституції, і просто кажучи «þjóðhátíðardagurinn» – день національного святкування ісландською. Цього дня ісландці збираються всі разом і святкують. Адже їх менше 320 тисяч, і хоч з огляду на площу Ісландія – найбезлюдніша країна Європи – 3 людини на 1км 2, 2/3 всього населення мешкає у столиці, Рейк’явіку. Цього року для свята з’явилась ще одна підстава – криза, яка вразила Ісландію найбільше з усіх європейських країн, схоже, відступає.

Оглядове знайомство

«Льодова земля», як в перекладі називається Ісландія, справді на дві третини – арктична пустеля, але температура тут нечасто опускається нижче 0 ° С завдяки теплій течії Гольфстрім. А ще в Ісландії багато вулканів, геотермальних джерел і водоспадів. Гідро та геотермальна енергія на 90% забезпечують енергетичні потреби ісландців.

Суворий клімат не заважає потомкам вікінгів жити й працювати. Ісландія входить у першу десятку країн світу за ВВП на душу населення. А ще – вона третя в Європі за рівнем народжуваності (після Албанії та Франції).

Зовнішня торгівля

Може у великих і багатих країн і є вибір, а в маленьких і бідних єдиний шанс вижити – торгувати. От Ісландія й торгує, і не лише рибою та морепродуктами, частка яких постійно зменшується – від 82% експорту товарів 1991 року до 42% 2007-го, а й промисловими товарами і дедалі більше – послугами, які забезпечують третину експортних надходжень. Найбільша після морепродуктів стаття експорту товарів, майже третина – алюміній і феросиліцій.

Ісландія – дуже «миролюбний» член СОТ, вона не була ні позивачем, ні відповідачем у жодній торговельній суперечці, і відзначилась тільки як третя сторона у трьох справах про морських гребінців, у двох – про баранину і в одній – про лососевих риб.

Ісландія та Європейський Союз

Ісландія, на відміну від Норвегії, ніколи не подавала заявок на членство в ЄС, а будує з ним відносини в рамках Європейської асоціації вільної торгівлі та Європейської економічної зони. Втім цього року, внаслідок жорстокого удару, якого країна зазнала через світову економічну кризу, пожвавились розмови про можливий вступ Ісландії в ЄС. Європейський Союз обіцяє швидкий і безболісний процес вступу. Ісландці думають.

Ісландія та Україна

Сухі цифри Держкомстату відбивають драматичний розвиток торговельних відносин між нашими країнами. Якщо 2007 року український експорт в Ісландію збільшився у 10 разів, то 2008 року він скоротився майже в 100 разів (!), а у І кварталі 2009 взагалі зник. Імпорт – переважно, риба – у І кварталі 2009 року становить дві третини від тогорічного.

Цікаво що

Всі ісландці називають одне одного на ім’я. Замість прізвища додають по батькові, яке містить крім імені батька, ще й слова «син» або «дочка», тому син і дочка одного батька по-різному називаються по батькові. Жінка не міняє імені після заміжжя, то ж у сім’ї з батька, матері, сина й дочки всі четверо називаються по-різному. Тому «друге ім’я» ісландців – по-батькові – ніколи не вживається без першого.Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007