WTO eng укр
Home
пошук »

Норвегія

17 травня, найпівнічніша країна Європи відзначила національне свято – День конституції. Втім, досвід повної незалежності в цієї промислово розвинутої країни не такий уже й великий – трохи більше за сто років, відколи 1905 року відбулося мирне «розлучення» зі шведською короною.

Назва країни перекладається як «шлях на північ». Всім відомо, що Норвегія – країна фіордів. А ще гір, льодовиків і боліт – близько 70% території країни, вдвічі меншої за українську, непридатні для життя, а орної землі тут не більше 3% (в Україні понад 50%). У Королівстві Норвегія мешкає вдесятеро менше людей, ніж в Україні, та живуть вони довше й багатше –ВВП на душу населення ( за паритетом купівельної спроможності) –у понад 7 разів більший.

Нафта й газ
У чому ж секрет? Країна володіє великими покладами нафти й газу і вміло ними розпоряджається. Норвегія – восьмий у світі виробник і третій світовий експортер природного газу (після Росії та Канади), а також третій світовий експортер сирої нафти (після Саудівської Аравії та Росії). Надходження від експорту нафти й газу становлять понад 20% ВВП Норвегії, і 1995 року уряд почав заощаджувати «нафтогазові гроші, створивши державний пенсійний фонд. 2007 року фонд накопичив близько 300 мільярдів (понад 62000 доларів на душу населення) і нині є другим у світі так званим державним фондом добробуту нації після фонду ОАЕ.

Риба
Ну й звісно, ж, риба, річний вилов перевищує 500 кг риби на кожного норвежця! Країна експортує до 150 країн світу близько 90% своєї рибопродукції на понад 4,5 мільярди доларів щороку. Традиційні різновиди – норвезька тріска, оселедець, скумбрія, а також креветки, краби тощо. Крім Норвезького й Баренцового морів, джерелом морепродуктів для Норвегії слугують сучасні рибогосподарства. Понад 40% норвезького експорту морепродуктів, насамперед, лосось – вирощені на рибних фермах.

Норвегія та Європейський Союз
Якби журналісти мали змогу взяти в Норвегії інтерв’ю, найпопулярнішим запитанням, без сумніву, було б «Чому ви не вступаєте в Європейський Союз?» Справді дивина, беззаперечно європейська, промислово розвинена країна, член СОТ, ОБСЄ, ОЕСР, НАТО тощо – не член і навіть не кандидат на членство в ЄС!

Взаємини Норвегії з ЄС складалися наче в казці про журавля й чаплю: по черзі сватались, так і не одружились. У 1960-х роках Норвегія двічі подавала заявку на членство, але тоді в Європейське Економічне Співтовариство (попередник ЄС) її не взяли. А 1972 року і 1994-го – вже й брали, та обидва рази вступу завадили негативні результати референдумів.

Чому ж ні? Часто, як причину, називають природні багатства Норвегії – нафту, газ і рибні запаси, «усуспільнення» яких вона начебто побоюється…

Норвегія та Україна
2008 року товарообіг між нашими країнами становив майже 420 мільйонів доларів, імпорт переважав експорт майже вдвічі, й більше половини всього імпорту – риба. Навіть криза й штучні обмеження імпорту в Україну не здолали нашої любові до оселедця: у першому кварталі 2009 року Україна збільшила імпорт норвезького оселедця порівняно з 2008 роком і стала третім його імпортером після Росії та Нігерії.

Розвитку торговельно-економічної співпраці сприятиме недавно створена Норвезько-українська торгова палата.Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007