WTO eng укр
Home
пошук »

КАМПАНІЯ ПРОТИ ПІДПИСАННЯ УГОДИ Є, АЛЕ ІНАКШЕ ЯК «СПАМОМ» Я ЦЕ НАЗВАТИ НЕ МОЖУ

« назад

29.10.13

Урядовий уповноважений з питань європейської інтеграції Валерій Пятницький в інтерв’ю «Главкому» розклав по поличках ЗВТ з ЄС, Митний союз і неукраїнський «Український вибір».

Хотілося б почути від вас конкретні цифри, у чому Україна виграє від цієї Угоди про асоціацію, а в чому програє?

Якщо ви задаєте таке питання, значить, ви чули, що є різні оцінки. Називаються деякі відсотки – найчастіше називають цифри від 1,5% до 2 % зростання ВВП. Але в різних галузях цифри можуть бути різними. За останніми оцінками наших колег по агропромисловому комплексу, це може бути зростання 5-10 %, хоча я б назвав такі прогнози дуже оптимістичними. Але поступово збільшення обсягів торгівлі все ж буде відбуватися. Наприклад, в 2008 році нам навіть в кошмарних снах не могло приснитися, що в сільському господарстві обсяги експорту зростуть в три рази, а обсяги виробництва майже в два рази. І це за якихось п'ять років. Згадайте, основне гасло в 2006-2007 роках було таке – « Село гине!».

Звичайно, буде і певний приріст у торгівлі. За макроекономічними оцінками, буде приблизно 170 тисяч робочих місць. Також відбуватиметься поступове збільшення доходів населення. Тут слід пам'ятати, що в різних інститутах завжди будуть різні оцінки. Але всі сходяться в тому, що буде або загальний позитив, або позитив по переважній кількості напрямків.

Про які квоти для України зараз йде мова в рамках Зони вільної торгівлі з ЄС?

Якщо ми говоримо про квоти, то маємо на увазі тарифні квоти, тобто можливість у певному обсязі на більш ліберальних умовах постачати певні види товарів на ринок ЄС або, відповідно, України. Але тут є певна асиметрія за кількістю тарифних квот, тобто Україна має можливість застосування незначної кількості тарифних квот – трьох. У самому ЄС їх три десятки. Але це додаткова можливість поставляти товари, причому, всі квоти передбачають, що в рамках цього обсягу буде застосовуватися нульове мито. При цьому не слід забувати, що є так звані глобальні квоти в рамках СОТ. Я вам можу навести приклад: на зернові цією угодою передбачений обсяг квоти з поступовим збільшенням до 2 мільйонів тонн. У рамках СОТ Європейський Союз також застосовує глобальні тарифні квоти – це кілька мільйонів тонн, які також використовує Україна в силу своєї географічної близькості до ЄС. Якщо подивитися на минулий маркетинговий рік, то ми постачали на європейський ринок 7,5 мільйона тонн зернових, але зі сплатою мита. Уявімо собі, що майже 2 млн. тонн ми будемо поставляти вже без сплати мит. Це виграш того виробника або того постачальника, який виходитиме на ринок ЄС, без несплати цього мита.

Які групи товарів входять до списку безмитних товарів на експорт в ЄС?

Це ціла група сільськогосподарських товарів. Це зернові, певні види м'ясо-молочної продукції, цукор, різні крохмалі, часник, певні види фруктів і овочів, соки та інше. По всіх цих товарах обсяги відповідають, як мінімум, традиційним постачанням з України.

Як будуть вирішуватися в практичній і юридичної площинах деякі невідповідності між технічними регламентами Митного Союзу і нормами СОТ?

Якщо технічні регламенти СОТ і ЄС в чомусь і відрізняються, то є процедура врегулювання спорів, процедура запровадження тих самих захисних заходів. Є багато різних інших процедур, які досить-таки чітко виписані. Ви або їх виконуєте, або ні, при цьому послідовність кроків, які ви повинні здійснити, чітко визначена. Що стосується Митного Союзу, то там багато невизначеностей. По-перше, Митний Союз сьогодні взагалі не існує як міжнародний суб'єкт, тому велике питання, як вони там збираються свої норми застосовувати. Якщо це не пов'язано з якимись захисними механізмами СОТ, то у зв'язку з чим тоді будуть застосовуватися якісь санкції або обмеження? Немає ж жодних чітких визначень. Тут слід робити дуже багато припущень. Очевидно, країни повинні сісти між собою і домовитися. Я не можу вам дати точну відповідь, як вирішити деякі невідповідності, але враховуючи ті події, які відбувалися в серпні (торгова війна, - ред.), можна чекати чого завгодно.

До нас постійно приїжджають якісь єврочиновники і змушують нас приймати якісь закони. Це хіба не є порушенням нашої Конституції і ще низки законів?

Що значить – нас заставляють щось приймати? Угода – це добровільна домовленість двох сторін і в ній написано, що одна сторона і інша сторона роблять якісь кроки.. Наша біда не в тому, що в нас відсутні закони, а в тому, що вони по суті не виконуються або виконуються неефективно.

Що буде з авторинком після підписання Угоди з ЄС? Мита на автомобілі будуть зменшені або їх взагалі приберуть?

Автомобіль – це точно такий же товар, як і будь-який інший, так що відносно нього можуть застосовуватися податки, збори, мита та інше. Але так вийшло, що цей ринок найбільше привертає увагу, і чесно кажучи, мені не зовсім зрозуміло, чому. Адже харчові продукти вживає набагато більша кількість українців і взагалі будь-яких громадян, і для них це повинно бути важливішим, ніж автомобілі. Угодою передбачено зниження мит на автомобілі до нуля. Але це відбудеться не одразу, а через певний період. Це означає, що сторони не можуть застосовувати якісь захисні механізми. Зрозуміло, що там також передбачений як режим двостороннього захисту між Україною та ЄС, так і глобальний захист. На сьогоднішній день діють глобальні засоби захисту, наприклад, для представників виробників як з ЄС, так і інших виробників на певний сегмент авторинку, від одного літра до 2,2 літра об'єму двигуна. Звідти виключені дизельні, частково виключені двигуни з гібридним двигуном т.д. У цілому ЄС наполягає на поступовій лібералізації. Взагалі-то ця лібералізація потрібна, якщо ми чітко дотримуємося в контексті виконання норм СОТ.

Чи не занадто багато людей на урядовому рівні займаються питаннями євроінтеграції в Україні ? Є радник Президента з питань ЄС Костянтин Єлісєєв, у МЗС є ціле управління з цих питань і в кожному міністерстві є управління з міжнародних зв'язків тощо. Хто у нас в країні, окрім Президента, координує в цілому всю цю діяльність?

Я не буду повторювати всі нормативно-законодавчі акти, починаючи з Конституції України. Питання торгівлі з ЄС – це настільки широка сфера, що навіть якщо б і було три таких уповноважених, то їм всім би знайшовся настільки величезний шматок роботи, що вони б навіть не справлялися з усіма питаннями. Запитання технічного, санітарного, фіто-санітарного врегулювання, захист прав інтелектуальної власності тощо – все це вимагає дуже багато часу і зусиль.

Пан Єлісєєв – добре відомий фахівець у цій сфері, він сьогодні представляє Україну в Брюсселі, паралельно є радником Президента. Взагалі це питання визначення загальної політики країни та координації зусиль вже з точки зору Адміністрації Президента. Я не бачу ніяких конфліктів або нашарування різних інтересів. Більше того, якщо ми сьогодні подивимося на Угоду, то вона має такий досить цікавий блок, як інституційні положення, які передбачають створення цілого ряду структур, які будуть фактично в щоденному режимі забезпечувати імплементацію цієї Угоди. Адже Україна не стає членом ЄС, тому ми не можемо приймати участь безпосередньо в тих органах, які працюють в ЄС. Але ми повинні працювати у щоденному режимі і в контакті з цими органами – наприклад, українська ветеринарна служба та аналогічна служба ЄС, наша митна служба і їхня. Хто буде цими питаннями займатися в Кабміні і в інших міністерствах – це вже абсолютно другорядне.
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007