WTO eng укр
Home
пошук »

ПОСОЛ ЄС: Я НЕ БАЧУ АЛЬТЕРНАТИВНОГО УГОДІ З ЄС ПЛАНУ МОДЕРНІЗАЦІЇ УКРАЇНИ

« назад

08.08.13

І в Україні, й у Європейському Союзі з великими сподіваннями очікують самміт «Східного партнерства», що відбудеться наприкінці листопада у Вільнюсі. Й у Брюсселі, й у Києві вважають, що самміт повинен завершитися підписанням Угоди про асоціацію та Поглиблену й всеохоплюючу зону вільної торгівлі між Україною та ЄС. Однак досі такої певності немає в обох сторін. І що заважає цьому, що ще потрібно зробити, щоб самміт був успішним, а також — про причини та шляхи подолання цивілізаційної кризи в Євросоюзі, зокрема кризи лідерства, йшлося під час годинного спілкування Представника ЄС в Україні Яна Томбінського з журналістами «Дня» та учасниками XI Літньої школи журналістики.

Лариса Івшина: — Ви, мабуть, читали про те, що в Україні створено Стратегічну групу зовнішньої політики — неурядову Ініціативу для формування стратегічних пропозицій і рішень у зовнішній політиці нашої держави — від громадянського суспільства та ЗМІ. Це добрий, обнадійливий знак, хоча, можливо, із запізненням. Усі відчувають, що ми хочемо, щоб не лише частина наших політиків, а й громадянське суспільство, й усі громадяни ясно й виразно подали свої голоси: що вони хочуть Асоціації й готові для цього немало зробити, розуміючи, що це не просто буде якийсь великий торт, а це буде початок роботи. І ось ми сьогодні будемо вас запитувати про те, як нам цю роботу краще зробити.

— Олеся ЯРЕМЧУК: — Чи розуміють в ЄС складність ситуації, в якій перебуває Україна? Адже, з одного боку, є чимало невиконаних завдань (вимог ЄС) до Вільнюського самміту, а з другого — приїзд в Україну російської делегації на чолі з Путіним, яка, очевидно, намагатиметься схилити Януковича до Митного союзу?

Ян ТОМБІНСЬКІ: — Насамперед дякую за ваше запрошення до редакції «Дня». Моя відповідь на ваше запитання буде складнішою. Я не відповідатиму як польський дипломат. Треба повернути дзеркало. Зараз не йдеться про те, щоб усі в Європі знали, що Україна — якась особлива країна. У кожній європейській країні зараз дуже складна ситуація, і питання, які зараз стоять між Україною та ЄС, — це впевненість і віра, що це серйозні та незворотні процеси. І що йдеться не стільки про підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Адже підписання Угоди — це лише кінець початку. Після цього розпочнеться дуже складний процес реформування України. Але, щоб це реформування та відкриття ринків були можливими, потрібна впевненість у системі. А це довгостроковий процес.

Ви бачите, яка ситуація сьогодні в європейських державах? Там теж потрібно поставити запитання про те, хто інвестуватиме політичний капітал, щоб отримати мандат на підписання Угоди про асоціацію з Україною, коли в них дуже складна внутрішня ситуація, коли існують проблеми — економічна, політична, фінансова. Скільки європейських урядів з часу кризи 2009 року вже впало та які в них були складні проблеми? І які аргументи їм наводити, що в Україні не можна було завершити парламентські вибори у жовтні 2012 року. Хіба це складна ситуація? Це — питання суто політичне. Мені дуже складно говорити європейським політикам, з яких причин Україна до сьогодні не закінчила вибори, які відбулися у жовтні минулого року. Для політиків це дуже складно зрозуміти.

О.Я.: — Як ви оцінюєте зусилля українського суспільства, зокрема створення за ініціативою народного депутата від партії «УДАР» Володимира Наливайченка Стратегічної групи зовнішньої політики, мета якої — сприяти євроінтеграції?

Я.Т.: — Усі ці заходи — це добра праця. Треба також і українським громадянам, і суспільству дати всі аргументи й можливість для дискусії. За останні три місяці я достатньо поїздив Україною, побував у Донецьку, Дніпропетровську, Івано-Франківську, Львові, Полтаві, Черкасах, Одесі, Сімферополі. І перше, що мені спало на думку, українці самі себе не знають. Що немає структур і можливостей українсько-українського діалогу. Щоб в Сумах знали, як мислять люди з Ужгорода; щоб люди з Вінниці знали, яка думка в українців із Чернігова; щоб українці з Луцька знали українців з Луганська, — це є загальна проблема. У вас є історичний, фантастичний, період понад 20 років незалежної України. Ви вже народились у суверенній Україні, але ще треба виховати українців, у яких є спільна думка про майбутнє спільної держави. Для вас дуже важливо розмишляти в категоріях: мій регіон, моє місто, моє село, мій бізнес, а не в інших категоріях, яких часом потребує Україна. Співати пісень дуже важливо. Але це не все.

Л.І.: — На мою думку, ми так само це відчуваємо, як сказав колись Гарібальді: «Ми маємо Італію, тепер маємо створити італійців». Це — той процес, який ми зараз усі відчуваємо, й, гадаю, соціальна відповідальність власників телеканалів може допомогти цьому процесові. Недавно на форумі Адам Міхнік сказав, якою має бути журналістика молодих демократій і про що вона повинна говорити зі своїм народом. Ми не можемо говорити за всю журналістику, але хочемо, щоб саме про це ми говорили з нашими читачами, й про це говорять наші молоді журналісти.

Соломія ЛУКОВЕЦЬКА, КНУ імені Тараса Шевченка: — Чи розуміють у Європі важливість підписання Асоціації з Україною, й чи передбачають вони економічні наслідки, якщо Асоціацію все ж таки не буде підписано?

Я.Т.: — Про важливість не стільки підписання, але підготовки Угоди про асоціацію було відомо 2007 року, коли почалися переговори між Україною та ЄС щодо розробки тексту й підписання цієї Угоди. З боку ЄС все необхідне зроблено. Європейська комісія формально текст цієї Угоди вже прийняла, європейські країни зараз готують мандат для підписання Угоди у Вільнюсі. Розуміння мети Угоди про асоціацію є беззаперечним. І цей процес дуже важливий для зближення України та ЄС. Але хочу зауважити, що ЄС — це не стільки зона вільної торгівлі, це — союз, організація, в якій робиться наголос на демократію. Якщо ви подивитеся на вимоги з боку ЄС до України, щоб можна було підписати Угоду про асоціацію, то йдеться про покращання ситуації саме українців, а не ЄС. Тут йдеться про те, щоб працювала демократія; щоб вибори було організовано таким чином, щоб не виникало запитань про фальсифікацію чи якісь позаполітичні впливи на їхній результат; щоб у кожного українського виборця була впевненість, що його голос має значення. Це — перше питання. Друге питання — це питання юридичної системи. Це також дуже важливе питання для кожного, хто зараз живе в Україні. Це не є проблемою для європейського громадянина, який живе в Іспанії, Італії чи в Польщі. Це — проблема для українських громадян, які мають бути впевненими у верховенстві права та правах людини. І коли не буде відповіді на ці запитання, то я не думаю, що буде підписано Угоду про асоціацію. Із європейського боку всі процедури зараз закінчено, й нині відповідальність на боці українського уряду, парламенту, української політичної еліти. І мова йде про те, що Угода покращить життя в Україні, й зовсім не покращуватиме життя в європейських країнах.
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007