WTO eng укр
Home
пошук »

СВІТОВА ОРГАНІЗАЦІЯ ТОРГІВЛІ

Світова організація торгівлі (СОТ) – єдина міжнародна організація, що опікується глобальними правилами торгівлі між країнами. Її головна функція – забезпечувати, щоб торговельні обміни відбувалися настільки легко, передбачувано і вільно, наскільки можливо. СОТ стала наступницею Генеральної угоди з тарифів і торгівлі (ҐАТТ), укладеної після Другої світової війни.Тож попри те, що СОТ – одна з наймолодших міжнародних організацій, багатосторонній торговельній системі, початково закладеній ҐАТТ, вже понад 50 років.

Протягом минулих 50 років світова торгівля зростала надзвичайно швидко. Торгівля товарами збільшувалась у середньому на 6% щорічно. 2000 року загальний торговельний обіг у 22 рази перевищив рівень 1950 року. ҐАТТ і СОТ допомогли створити сильну й удатну торговельну систему, сприяли безпрецедентному зростанню торгівлі.

Факти про СОТ

Місце розташування: Женева, Швейцарія
Дата заснування: 1 січня 1995 року
Створена: за результатами переговорів Уругвайського раунду (1986 – 1994 рр.)
Члени: 163 країн (станом на 14 липня 2016 року)
Бюджет: 197 млн. швейцарських франків на 2015 рік (≈252 млн. американських доларів)
Штат Секретаріату: 634 співробітника
Глава: Роберто Азеведу (генеральний директор)

Функції СОТ:

  • управління торговельними угодами СОТ
  • форум для торговельних переговорів
  • врегулювання торговельних суперечок
  • нагляд за торговельною політикою країн-членів
  • технічна допомога й навчання для країн, що розвиваються
  • співпраця з іншими міжнародними організаціями

Структура

СОТ об’єднує 160 членів, які здійснюють понад 95% світового торговельного обігу. Ще близько 25 країн ведуть переговори про вступ до організації.

Рішення ухвалюють всі члени, зазвичай одностайно. Ухвалення рішення більшістю також можливе, але голосування ніколи не застосовувалось в СОТ. Угоди СОТ ратифікували всі парламенти країн-членів.

Найвищий орган ухвалювання рішень в СОТ – Міністерська конференція – збирається щонайменше раз на два роки.

На рівень нижче – Генеральна рада (зазвичай до її складу входять посли і глави делегацій в Женеві, та іноді – чиновники, спеціально відряджені зі столиць країн-членів). Вона збирається кілька разів на рік у штаб-квартирі СОТ у Женеві. Генеральна рада виконує також функції нагляду за торговельною політикою та врегулювання суперечок.

На наступному рівні – Рада з торгівлі товарами, Рада з торгівлі послугами і Рада з торговельних аспектів інтелектуальної власності, підзвітні Генеральній раді.

Численні спеціальні комітети, підкомітети й робочі групи опікуються окремими угодами та іншими галузями, як-от, довкілля, розвиток, заявки на вступ і реґіональними торговельними угодами.
Jungle development Copyright © www.wto.in.ua, 2007